100 senedir bu coğrafyada kan ve gözyaşı bitmedi

0
280

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Selamlık Sohbetleri kapsamında Prof. Dr. Mehmet Çelik, “Yeni Türkiye ve Ortadoğu’nun Geleceği” konulu söyleşisini Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Konferans Salonu’nda gerçekleştirdi.
Prof. Dr. Çelik, Osmanlı Dönemi’nden başlayarak günümüze kadar gelen ve hala Türkiye’nin üzerinde oynanan oyunlar hakkında bilgiler verdi.
“100 senedir bu coğrafyada kan ve gözyaşı bitmemiştir. Uzakdoğu’da böyle savaş yok, sadece İslam ülkelerinde var” diyen Çelik, askerlerin yanından sivillerinde hayatlarını kaybettiklerini vurguladı.
Osmanlının 1’inci Dünya Savaşı’na girmek zorunda bırakıldığından bahseden Çelik, savaşa İngiltere ve Fransa’nın yanında girmek için birçok defa görüşüldüğünü ancak olumsuz cevap alındığını aktardı.
Askerlerin parasını ödeyemeyecek durumda olunduğundan dolayı zorunlu olarak Almanya ile birlikte savaşa girildiğini söyleyen Çelik, Sevr Antlaşmasının da aslında Sultan Vahdettin tarafından imzalanmadığını, Sevr’in bir antlaşma olmadığını bir proje olduğunu vurguladı.
TÜRKİYE ARTIK ESKİ TÜRKİYE DEĞİL
Çelik, şunları aktardı: “Tarihte hiç kimse bize sömürgeci diyemedi. Batılı tarihçilerin ortak görüşüdür ki Türkleri tarihten çıkarırsanız geriye tarih diye bir şey kalmaz. Osmanlı Devleti zamanında dünyanın herhangi bir yerinde sıkıntısı derdi olan toplumlar bize bir heyet gönderirdi ve biz oraya asker gönderip dinine, ırkına, diline bakmaksızın zulmü engellerdik. Bizim ordumuz İstanbul’dan Viyana’ya giderken ne bir kadına ilişmiştir ne de bir bağdan üzüm yemiştir. Osmanlı Devleti tespihin imamesi gibidir, imame koparsa boncuklar dağılır o boncukları istediğin gibi şekillendirirsin. İslam ülkeleri bir imame arayışındadır. Yeni Türkiye bu yüzden rahat bırakılmıyor.”
İngilizlerin, Rusların ve Türklerin imparatorluklarını kaybettiklerine dikkati çeken Prof. Dr. Mehmet Çelik, “Fakat onlar bir şeyi kaybetmediler. İmparatorluk hafızalarını kaybetmediler. Biz hafızamızı kaybettik, bütün hadise bu” diye konuştu.
57 İSLAM ÜLKESİNİN ÜMİDİ BİZİM MİLLETİMİZDİR
Günümüz dünyasında elliden fazla İslam ülkesinin ümidinin ve umudunun kendi devletleri değil, Türkiye olduğuna işaret eden Çelik, şöyle devam etti: “Bu nedenle 57 İslam ülkesi, mazlum ülkelerin ümidi bu nehrin, bu katarın lokomotifliğini bizim milletimizin yapmasıdır. Bu ırkçılık değildir, bin yıllık tarih bunu ispat etmiştir.”
Çelik, gençlere Kur’an, hadis ve akıldan oluşan sağlam bir duruşlarının olması gerektiğini, akıllarını merdiven altı cemaatlere teslim etmemelerini tavsiye etti.
Söyleşinin ardından araştırmacı-tarihçi Asım Mıhçıoğlu ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Hülya Yıldız, Prof. Dr. Mehmet Çelik’e çiçek verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here