1,5 milyon kişi iş sahibi oldu

0
417

AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, istihdam seferberliği ile sadece son bir yılda 1,5 milyon vatandaşın iş sahibi olduğunu söyledi.   
TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile bağlı kurum ve kuruluşlarının 2018 yılı bütçeleri üzerinde AK Parti milletvekilleri söz aldı.
AK Parti Gaziantep Milletvekili Koçer, Türkiye’nin sadece kendi bölgesinde değil, tüm dünyada etkin ve güçlü aktör olma hedefinin iddia olmanın ötesine geçtiğini, realiteye dönüştüğünü söyledi. Küresel finansal kriz sonrası, AB son 7 yılda yüzde 1,4, G20 ülkeleri yüzde 3 büyürken Türkiye’nin ortalama büyümesinin yüzde 7 gerçekleştiğini vurgulayan Koçer, “2017 yılı 3. çeyrek büyümesi yüzde 11,1. Bu bir rekor, üstelik büyüme rekortmeni Çin’i ve Hindistan’ı geride bırakan bir rekor. Bu başarı alkışlanacak ve gurur duyulacak bir başarıdır” dedi.
Koçer, istihdam seferberliği ile sadece son bir yılda 1,5 milyon vatandaşın iş sahibi olduğunu belirtti. İhracatın 155 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini ifade eden Koçer, Kredi Garanti Fonunun KOBİ’lere 220 milyar lira kefalet desteği verdiğini, KOSGEB ile 274 bin 517 işletmenin faizsiz olarak 6 milyar 700 milyon lira krediden faydalandığını kaydetti. Nejat Koçer, Türkiye’nin gündeminde dünya pazarında rekabet gücü olan, ileri teknolojili yerli marka otomobil üretimi olduğunu vurguladı.
2017’de Ar-Ge projelerine yapılan harcamanın 600 milyon liradan fazla olduğunu belirten Koçer, “5 bin Ar-Ge ve yazılım firmasının bünyesinde olacağı, nitelikli 100 bin kişiye istihdam sağlayacak Bilişim Vadisi hızla tamamlanıyor” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here