20 kadın okuma-yazma öğrendi

0
273

Gaziantep’te, Şahinbey Belediyesi Yaşar Torun Gençlik Merkezi’nde verilen eğitimlere katılan 20 kadın okuma-yazma öğrendi.
Şahinbey Belediyesi, sosyal tesislerinde açtığı okuma-yazma kursları ile okuma yazma bilmeyen vatandaşlara eğitime katkı sunuyor. Yaşar Torun Gençlik Merkezi’nde açılan okuma-yazma kursunda, yaklaşık 20 kadın 2,5 aylık süreçte okuma ve yazma öğrendi.
Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, dinimizin ilk emrinin “Oku” olduğunu ve belediye olarak eğitime büyük önem verdiklerini belirterek, “Sosyal tesislerimizde birçok dalda kurs veriyoruz. Bunlardan en önemlisi ise okuma ve yazma kursu. Özellikle kadınlarımızın okumayı öğrenip yazabilmelerini istiyoruz. Onların yaşadığı sıkıntıları biliyoruz ve elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz” dedi.
Kursiyerlerden Zeliha Şiraz, öğrenci olmanın ne demek olduğunu şimdi daha iyi anladığını belirterek, “Kullandığım telefonda kimseyi arayamıyordum. Telefonu dahi kullanamıyordum. Bir yere gidecekken, otobüslerde yazan yazıları okuyamıyor, çevremdeki kişilere soruyordum. Ancak bu kursa geldiğim günden bu yana tüm bu sorunları aştım. Bu kursu bize açan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’ndan Allah razı olsun” dedi.
Yaşar Torun Gençlik Merkezi’ne okuma yazma öğrenmek için gelen Güzel Aslan da okuma yazmayı öğrendikten sonra hayata bakışının değiştiğini belirterek, “Okuma yazma bilmemenin zorluklarını hayatımızın her alanında hissediyoruz. Örneğin telefon kullanırken, çocuklarım yerine başkalarını arıyordum. Çocuklarımın adını dahi telefonuma yazamıyordum. Misafirliğe giderken otobüs ve dolmuş duraklarındaki kişilere otobüslerin üzerindeki yazıları soruyordum. Şimdi ise hepsini kendim yapabiliyorum” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here