4 kişilik ailenin elektrik faturası 100 lirayı aşacak

0
480

Elektrik ücretlerine yapılan yüzde 8.8 zamda “dağıtım payının” belirleyici olduğunu vurgulayan Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, zam sonrasında 4 kişilik ailenin “aylık elektrik faturasının 100 lirayı aşacağına” dikkat çekti.  Resmi Gazete’ye göre elektrik fiyatları 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren ortalama yüzde 8.5 zamlanacak. Konutlarda artış yüzde 8.8 olurken, sanayi ve ticarethanelerde elektrik fiyatları yüzde 8.4 zamlanıyor Ortalama artış oranı böylece yüzde 8.5’a denk gelecek. Konutlarda kullanılan elektriğin fiyatı yüzde 8.8 oranında arttığı için vatandaşın faturasını artıracak.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, yaptığı açıklamada, elektrik zammının büyük bölümü enerji maliyetinden değil, dağıtım bedelinden kaynaklandığını söyledi.

Arıkan, “EMO’nun yaptığı çalışma tablosuna göre en fazla artış dağıtım bedelindedir. Bu zamlarda enerjimizin dışa bağımlılığının etkisi olduğu muhakkak, ancak vatandaşlarımıza yüklenen bu fiyat artışlarının, aynı zamanda dağıtım şirketlerince de paylaşılması ve EPDK tarafından kar oranlarının düşürülmesi gerekir. Ayrıca bu dağıtım bedeli içerisinde bulunan kaçak bedelinin vatandaşa yansıtılması haksızlıktır. Tabii kalıcı çözüm olarak süratle yerel ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik çalışmaların yoğunlaştırılması gerektiğini bir kez daha vurgulamak ve dağıtım bedellerinin artış oranının yeniden gözden geçirilmesinin gerekliliğini Sayın EPDK yetkililerine hatırlatmak isteriz. 2017 kayıp ve kaçak bedellerinin de ayrı ayrı açıklanmasını beklemekteyiz” dedi.  

EMO’nun hazırladığı elektrikte fiyat artış tablosu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here