450 İntörn Mühendisi daha sahada

0
287

Bir GAÜN Markası olan İntörn Mühendislik Uygulaması kapsamında pazartesi günü sahaya çıkacak olan 450 intörn mühendis için yapılan toplantıda konuşan Rektör Prof. Dr. Ali Gür, “Üniversitemizin, Türkiye’deki diğer üniversitelere örnek olan bu uygulaması sayesinde hem öğrencilerimizin yüzde 65–70’i diplomasını almadan işini buluyor, hem de iş dünyası yetişmiş eleman kazanıyor” dedi.
TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDUK
Konuşmasında, Gaziantep Üniversitesi’nin her zaman ilklere imza attığına işaret eden Rektör Prof. Dr. Ali Gür, “Bugün 11. dönem intörn mühendislerimizin sahayı çıkmaları nedeniyle bir aradayız. Burada 11. İfadesini kullanabiliyorsak, bu sizlerin ve üniversitemizin başarısıdır. 11 dönemdir intörnlük zirvesi devam ediyor ve bu program artık Gaziantep değil, Türkiye’ye örnek oluyor. Bunu iftiharla söylüyorum. YÖK’teki son toplantıda da 70 üniversite intörnlüğe geçmek için iyi niyet bildirgesi sundu. Ancak, altyapı hazırlıkları buna henüz müsait olmadığı için son YÖK kararında iki üniversiteye intörnlüğün devamı ve kurumsallaşması için izin verdi. Bunun başında biz varız. Çünkü, biz bu işin temelini atmıştık. İkincisi de Sakarya Üniversitesi’ne verildi” dedi.
Yapılan çalışmalar sonucu artık intörn mühendislerin ücret alacaklarına işaret eden Gür, “Sahaya çıkacak intörn arkadaşlarımızın isim listeleri YÖK Başkanlığı’na gönderilerek Mart’ın sonrasında sizin ücretleriniz de direk olarak aktarılacak. Bu Gaziantep Üniversitesi için büyük başarı. Patent hakkı yine Gaziantep’e ait. Fakat biz sadece bununla uğraşmıyoruz. Havuzumuzda bin 100 firmamız var. İntörn programı içerisinde bin 100 firma var ve bu firmalar içerisinde Türkiye’nin en önde gelen firmalar bulunuyor. Gaziantep ve bölge olarak firmalarla uğraşmıyoruz. Aynı zamanda kendini ispatlamış, uluslararası çapta iş yapan İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli gibi yerlerdeki firmalar da bizden intörn talep ediyorlar. Ama biz burada seçiciyiz. Her önüne gelen intörn istediği zaman vermiyoruz. Belli kurallarımız var ve belli protokollere göre işlem yapıyoruz.”
SANAYİCİMİZ UYGULAMAYI SAHİPLENDİ
Uygulamanın yaşama geçmesindeki bir güzel tarafın da Gaziantep Sanayi Odası başta olmak üzere, Gaziantep’teki sanayici, işadamları ve oda başkanlarının intörnlüğün arkasında durup, devamı için her türlü yardım ve desteği vermesi olduğunu kaydeden Rektör Prof. Dr. Gür, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz etik kurallar içerisinde, Sanayi Odamız ile, diğer sanayi kuruluşları ve meslek odalarımızla birlikte iş yapmaktan onur duyuyoruz. Gaziantep’in gücü zaten buradan geliyor. İlk zamanlarda intörn arkadaşlarımızdan çok şikayet alıyorduk. Aman bize orada şunu, bunu yaptırıyorlar. Allah’tan artık bunlar kesildi, o tür şikayetler gelmiyor. Abileriniz, ablalarınız biraz sıkıntı çekmiş olabilir. Ama, çok büyük deneyim kazandılar. Hele istihdamın çok önemli olduğu bir süreçte Gaziantep Üniversitesi’nden mezun olan intörn öğrencilerimiz eğer yüzde 65’in üzerinde bulundukları firmalarda çalışmaya devam edebiliyorlarsa, bu Gaziantep Üniversitesi’nin çok büyük başarısıdır. Aynı zamanda iş sahalarımızın da sanayicilerimizin, iş adamlarımızın da bu meseleye ne kadar sahiplik gösterdiğinin en önemli delilidir.”
DÜRÜST OLUN, ETİK ÇALIŞIN, KURUMU SAHİPLENİN
Bugüne kadar sahaya çıkan intörn sayısının 4 bin 500’e ulaştığını belirten Rektör Gür, uygulamanın gençler için büyük bir fırsat olduğuna işaret ittiği konuşmasının devamında da şunları söyledi: “Sevgili gençler bu sizin için büyük bir fırsat. Çünkü, iş bulabilmek için çaba sarf edeceksiniz. Görüşmeler ayarlayacaksınız. Buluşabileceksiniz veya buluşamayacaksınız. Diğer mezun olan mühendisler bu sıkıntıyı çok yaşıyor ama siz yaşamıyorsunuz. Çünkü, siz kurumsal kimlik olarak protokoller dahilinde ön görüşmeler yapılıp firmaya dahil oluyorsunuz. Sizin yapacağınız tek şey dürüst, etik çalışmak, kurumu sahiplenmek ve o kurumun kurallarına göre de iş yapmaktır. Eğer bunu yaparsanız firma zaten aradığını bulmuş oluyor. Siz de kendinizi başka türlü anlatmanıza ihtiyaç duymuyorsunuz. Bakın intörn ailesi 4 bin 500 kişilik dev bir aile oldu. Şu anda Türkiye’ye yayılmış çok büyük bir aile. Pazartesi günü 450 civarı arkadaşımız sahaya çıkacak. Bu Gaziantep için de sizler için de sanayicilerimizi için de çok büyük bir tecrübedir. Gerek üniversite olarak yönetim olarak gerekse sanayiciler olarak sahipsiz değilsiniz. Arkanızda çok büyük bir güç var ama sizden ricam lütfen bu gücü iyi değerlendirin ve bu güce ihanet etmeyin. Dürüst, etik çalışın ki sizin arkanızda duran güçler de bizler, sanayicilerimiz de size emin ellerle güç versinler ve sizi koruyup kollasınlar.
İŞYERİ KURALLARINA UYUN
Öğrencilere intörn hayatına başladıkları günden sonra yapmaları gerekenler konusunda çeşitli tavsiyelerde bulunan Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Günal ise, öğrencilerin akademik bilgilerle donatılarak sahaya gönderildiğini vurgulayarak şöyle dedi: “İşyerlerinde etik ve dürüst bir şekilde çalışmanız lazım. İş yerinin kurallarına uymanız gerekir. Her iş yerinin muhakkak kendine ait bir iş disiplini vardır. O iş disiplinine sizlerin de muhakkak uyması gerekir. Yoksa ne kendinize bir faydası olur bu yaptığınız intörn eğitiminin, ne de karşı taraftaki firmaya herhangi bir katkısı olur. Bizim yapmak istediğimiz bu intörn eğitim programında sizlerin akademik bilgilerini iş yerindeki tecrübelerle birleştirmek ve oradan çok daha güzel deneyimler kazanarak intörnlük eğitiminin sonunda diğer mühendislere göre bir adım daha ileriden hayata başlamanızı sağlamak. Ondan dolayı gittiğiniz firmalarda, şantiyelerde, bürolarda iş disiplini eğitimi çok önemli.”
HATA YAPIN AMA DERSİNİ DE ALIN
Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanı Adnan Ünverdi ise intörn olarak başlayacak öğrencilerin yeni bir hayat için ilk adımlarını atacaklarını belirterek şu tavsiye ve değerlendirmelerde bulundu: “Pazartesi günü intörn olarak görev yapacağınız yerlere gideceksiniz. Hemen şunu söyleyeyim; ustabaşı size işi öğretmemeye çalışacak. Açık ve net sizi ezmeye çalışacak. Bu da bir gerçek. Siz ne kadar azimli olursanız, sebat ederseniz işi öğrenir ve sonraki hayatınızda başarıya yürüyebilirseniz. Ama, asla ideallerinizden vaz geçmeyin O usta başı şunu biliyor ki siz işi kavradığınızda onu mutlaka geçeceksiniz. Çünkü, siz matematiksel düşünebiliyorsunuz. Çünkü, siz ekip halinde çalışmayı biliyorsunuz. Bu yeteneklerinizi zaten üniversite verdi size. Bu yeteneğinizi çalışma hayatıyla birleştirdiğinizde zaten başarılı olacaksınız. O nedenle yolunuzdan hiçbir zaman sapmayın. Şunu iyi bilin; En büyük başarılar başarısızlık ve azimden geçer. Başarısız olmaktan korkmayın. Hata yapmaktan da korkmayın. Hata yapacağız. Ama, hatamızdan ders alarak ileriye doğru yürürsek biz, işte başarı o zaman göstereceğiz. Lütfen ideallerinizi hiçbir zaman ertelemeyin. Biz, Gaziantep Sanayi Odası olarak her zaman biraraya gelmeye çalışıyoruz. Bize her zaman gelebilirsiniz. Kartvizite gerek yok. Sizin kartvizitiniz cebinizdeki öğrenci kimliğinizdir. Sizlere kapımızı açtık. Sizleri bekliyoruz. Yolunuz açık olsun.”
HEDEFİNİZİ VE YOLUNUZU BELİRLEYİN
Elektrik Mühendisleri Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan da konuşmasında, son dönemde ülkelerin gelişmişlik göstergelerinin yenilenebilir enerji yatırımları ve yazılım geliştirme olmak üzere iki atılımla dikkat çektiğini belirtirken, bu bağlamda mühendisliğin son derece önemli bir meslek olduğunun ortaya çıktığının altını çizdi. İntörn mühendisliğin, mühendislik faaliyetlerinin en iyi görüleceği yerler olduğun işaret eden Arıkan, konuşmasının devamında şöyle dedi: “Öncelikle İntörn Mühendislik Uygulaması için Gaziantep Üniversitesi’ne teşekkür ediyorum. Bu uygulama, olması gereken ve olumlu sonuçların alındığı bir uygulamadır. Daha da geliştirilmesini diliyorum. İntörn Mühendislik Uygulaması, üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi, işletmelerdeki sorunların mühendislik bakış açısıyla tesbit edilerek akademik kadroya taşınması ve sonuç alınması, Ar-Ge faaliyetlerinin oluşturulması ve geliştirilmesi, öğrencilerin sektörü ve iş ortamını tanımalarının sağlanması, öğrencilerin hedef belirlemesi ve kendisini tanıma imkanı bulması, özgüven kazanması gibi sayısız yararları bulunmaktadır. Eğitim hayatının özellikle mühendislikte üniversite ile bitmediğini unutmamanızı diliyorum. Pazartesinden itibaren, işyerlerinizi iyi gözlemleyin ve kesinlikle performansınızı temel bilimlere verin. Engeller çıkacaktır. Her engel, hayat şartlarınızı iyileştirecek birer fırsattır. Unutmayın ki, nereye gittiğinizi bilmiyorsanız hangi yoldan gittiğinizin hiçbir önemi yoktur.”
TÜRK MÜHENDİSLER SON DERECE BAŞARILI
Öğrencilere gerek intörn mühendislik, gerekse eğitim hayatlarında uyması gerekenler konusunda tavsiyelerde bulunan Lidersan Ambalaj Genel Müdürü Ali Çiçek, öğrencilerin intörn oldukları ilk gün yepyeni kişi ve yöneticilerle karşılaşacaklarını vurgularken, “Şimdi sizlerin kafasında, kaç para alacağım, araba verilecek mi? Sosyal imkanlar neler olacak gibi sorular var. Bunları unutun” çağrısında bulundu. İnsanlar hayal etmediği bir şeyi asla başaramayacaklarının altını çizen Çiçek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sizden ricam bulunduğunuz coğrafya, bulunduğunuz şehrin kabuğunu kırın. Mutlaka hedeflerinizi büyük tutun. Aslında bizim eğitim kalitemiz, kapasitemiz dünyanın gerisinde kesinlikle değil. Dünyanın farklı ülkelerin mühendisleriyle tanıştık. Bunlarla aynı ortamda bulunduk. Gördük ki bizime eğitim sistem içinde değerlendirme, ve linkleri kuramama eksikliği var. Sanayiye çıktığımızda mühendislik formasyonumuzu ön plana çıkarırsak o sıkıntıları çok kolay aşarız. Pratikteki uygulamaları sahada gösterirseniz o kapalı kapıları aşarsınız. Türkiye maalesef 10-15 yıldır teknoloji transfer eden ülke. Kullandığımız teknolojiler ithal teknolojiler. Sizler kedinizi her anlamda yetiştirmeli, multidisipliner olmalısınız. İnsani ilişkileriniz de çok önemli. En büyük başarıyı iyi ilişkileri olan insanlarda göreceksiniz. Sizlerin de insanlarla mutlaka iyi ilişkiler içinde olmanız gerekir.”
YABANCI DİLİNİZ MUTLAKA OLSUN
İntörn öğrencilere göreve başladıkları yerde yapmaları istenen şeylerden kesinlikle gocunmamaları çağrısında bulunan Gaziantep İnşaat Müheahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa ise, “Yaptığınız iş ne olursa olsun gocunmayın. ‘Ben mühendisim, elimde diplomam var, maaşım şu olsun, aracım olsun’ demeyin. Diyalog çok önemli. Diyalogu hiçbir zaman bırakmayın. Araştırın. İmkanları zorlayarak, elinizden geldiğince, yurt dışına çıkın. Yabancı diliniz mutlaka ama mutlaka olsun. Yurt dışı insana inanılmaz bir deneyim katıyor. Hatta ben üniversiteyi tercih edecek arkadaşlara “mümkünse kendi şehrinizde okumayın” diyorum. Çünkü gurbette olmak, zorlukları yaşamak, hayatı öğretiyor” dedi. İnşaat Mühendisi olduğunu ve şantiyeyi çok sevdiğini belirten Apa, “Maalesef mesleğe başladıktan sonra yabancı dilimi geliştirme fırsatı bulamadım. Ama, siz bunu mutlaka yapın. Mezun olduktan sonra, sadece imza atmak için Şantiye Şefliği yapmayın ve bunun için Yapı Denetim Şirketlerine gitmeyin. Eğer o inşaatın gerçekten Şantiye Şefliği’ni yapacaksanız veya Yapı Denetim Şirketi’nde gerçekten emek verecekseniz, o işi biliyorsanız imzayı atın. İmza atarak, ilk etapta para kazanıyor olmak kolayınıza gelebilir. Ama bunu yapmayın. Bu sektörün gerçekten sizlere ihtiyacı var. Öğrenmeye hep devam edin. Ustalarla ilişkilerinizde hiçbir zaman gocunmayın. Onların yanında olun, sorgulayın ama bir yandan da kimliğinizi ortaya çıkartmaya başlayın” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here