AB ile ilişkilerimiz geçmişe dayanıyor

0
430

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin bölge ve Gaziantep ihracatında önemli bir yere sahip olduğunu, bu ticari ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini söyledi.      
Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger; Gaziantep temasları kapsamında Gaziantep Ticaret Odası’nı ziyaret ederek, Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu ile görüştü.
AB Türkiye Delegasyonu Başkanının ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Beyhan Hıdıroğlu Türkiye’nin Avrupa’nın ayrılmaz bir parçası olduğunu, Gaziantep ile AB ilişkilerinin geçmişe dayandığını vurguladı.
Ziyarette Gaziantep’in sosyo-ekonomik yapısı, Oda çalışmaları, Suriye Masası kanalıyla Suriyelilere yönelik yapılan çalışmaların yanı sıra AB Bilgi Merkezinin faaliyetleri ile ilgili bilgi veren GTO Başkanı Hıdıroğlu, “Gaziantep ilkleri gerçekleştiren bir kenttir. Gaziantep Ticaret Odası ile Avrupa Birliği’nin ilişkileri geçmişe dayanıyor.
21 yıl önce, Gaziantep’teki ilk AB Bilgi Bürosu Gaziantep Ticaret Odası bünyesinde kurulmuştur ve büro faaliyetlerini halen etkin bir şekilde sürdürmektedir. GTO AB Bilgi Merkezi, Avrupa Birliği konusunda bilgilendirme yapmaktadır. Bunun yanı sıra halkın AB veri tabanlarına erişiminin sağlanması, uzman konuşmacıların katılımıyla AB-Türkiye ilişkileri ve AB politikaları üzerine seminerler düzenlenmesi gibi çeşitli faaliyetler gerçekleştirmektedir” dedi.
AB Bilgi Merkezi kanalıyla Avrupa Birliği (AB) işbirliği ile Gaziantep’te birçok projeyi hayata geçirdiklerini dile getiren GTO Başkanı Hıdıroğlu, “Gaziantep’in ihracat ve ithalatı yaklaşık 15 milyar dolarlık bir potansiyele sahip. Gaziantep Ortadoğu’nun göbeğinde yer alıyor. Avrupa Birliği ile birçok alanda yeni projelerle yeni işbirliklerine imza atmak istiyoruz. Özellikle yeni endüstri bölgeleri oluşturulması konusunda işbirliği yapmak istiyoruz. Çünkü Gaziantep, ticaretinin büyük bir kısmı Avrupa Birliği ülkeleri ile yapıyor. Gaziantep yalnızca sanayi ile değil kültürel yönden de zengin bir kent. Yeni işbirlikleri yalnızca Gaziantep’e değil aynı zamanda Avrupa Birliği’ne de önemli katkılar sağlayacaktır” şeklinde konuştu.
Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ise 21 yıllık işbirliği için teşekkür etti ve GTO AB Bilgi Merkezi’nin örnek çalışmalar gerçekleştirdiğini ifade etti.   
Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanının GTO ziyaretinde Yönetim Kurulu üyelerinden M. Sami Akay da hazır bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here