Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Günü kutlu olsun

0
265

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Abdulkadir Turgut, 22 Mart Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Günü nedeniyle kutlama mesajı yayımladı. Turgut, “Tüm zorlu koşullara rağmen ilimizin en ücra köşelerine sağlık hizmeti götürmek için canla başla görevlerini yerine getiren tüm ATT ve paramediklerin gününü kutlar, başarılarının devamını dilerim” dedi.
Gaziantep İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Abdulkadir Turgut, 22 Mart Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Günü kapsamında açıklamada bulundu.
Turgut, açıklamasında sağlık hizmetleri sunumunda acil sağlık hizmetlerinin ayrı bir öneme sahip olduğunu ve acil sağlık hizmetlerinin önemli bir bölümü olan Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerlerin ise hayati bir görevi yerine getirdiklerini bildirdi.
Gaziantep’te acil sağlık hizmetlerinin, 45 acil sağlık istasyonu, 81 ambulans ve 677 kişilik profesyonel ekipler ile verilmekte olduğunu ve acil hastaya en kısa en kısa sürede ulaşıldığını kaydeden Turgut, şunları söyledi:
“Hastaya, sağlık merkezine ulaşana kadar yapılacak ilk yardım çoğu zaman, hastanın hayatını kurtaracak boyutlara ulaşır. Bu yüzden ilk yardımın en kısa sürede ve en etkin şekilde yapılması, kurtarılacak hayat sayısını da arttırır. Hastalanma, kaza geçirme gibi bir olayla başlayan, hastaneye nakil esnasında (ambulansta) devam eden ve tıbbi olanaklara sahip bir yere nakil edilinceye kadar büyük bir fedakârlıkla çalışan Acil Sağlık Hizmetleri ekibimiz, hastanın sorununu tanıma, durumunu değerlendirme ve gerek duyduğunda acil bakımı verme gibi hayati işlemleri gerçekleştirmektedirler. Acil Sağlık Hizmetleri ekiplerimiz tüm bu hizmetleri hızlı ve sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmek için canla başla çalışırken 112 çağrı merkezine yapılan gereksiz çağrılar, arayan kişilerin doğru adres verememesi ve bundan dolayı hasta konumunun net olarak belirlenememesi, trafikte sürücülerin ambulansa yol vermemesi/verememesi, bazı saatlerde yaşanan trafik yoğunluğu, gibi nedenler, maalesef ambulansların vakalara ulaşmasını zorlaştırmaktadır. 112 Acil Çağrı Hattı, hayati tehlike oluşturan durum ortaya çıktığında aranması gereken ücretsiz olarak hizmet veren hayati derecede önemli bir hattır. Hayati tehlike durumu olmayanlar tarafından meşgul edilmesi nedeniyle gerçek sağlık yardımına ihtiyacı olan hasta ve yaralılara ulaşmada geç kalınmakta veya ulaşılamamaktadır. Bu vesile ile Acil Sağlık Hizmetlerinin sunumunda gece gündüz demeden büyük bir özveri ile çalışan Acil Tıp Teknisyeni ve Teknikerlerimizin gününü kutlar,112’nin gereksiz yere meşgul edilmemesi ve ambulanslara yol verilmesi noktasında vatandaşlarımızdan destek beklediğimizi bir kez daha vurgulamak isterim.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here