Ahmet Ümit’in yeni romanı ‘Kırlangıç Çığlığı’ okurlarıyla buluşuyor

0
303

Dünyaca ünlü Gaziantepli yazar Ahmet Ümit’in yeni romanı kitapçı raflarındaki yerini aldı. ‘Kırlangıç Çığlığı’ geniş okur kitleleri tarafından okunan polisiye edebiyatın ustası Ahmet Ümit’ten yeni bir ‘Başkomser Nevzat’ romanı! 300 bin ilk baskı adediyle Türkiye’de bir ilk.
Yüzbinlerce okur tarafından okunan ve çok sevilen Beyoğlu’nun En Güzel Abisi de bir Başkomser Nevzat romanıydı. Ve içinde kentsel rantın, girift ilişkilerin, aşkın olduğu cinayetleri çözüyordu Nevzat. Kırlangıç Çığlığı’nda da çok zor bilmeceler var. 2012’de 12 cinayet işleyen bir seri katildir Körebe.
Çocuk tacizcilerini öldürmüştür ve yakalanamamıştır. 2017’de bu cinayetler tekrar etmeye başlar. Kırlangıç Çığlığı’nda, Başkomser Nevzat, yardımcısı Komiser Ali ve kriminolog Zeynep’in bu cinayetleri çözmeye çalışma hikâyesi anlatılıyor. Bizim hikâye 2017’de yazındaki ilk cinayetle başlar; Körebe cinayeti olduğu sanılır çünkü ritüeller birebir uygulanmıştır. Maktul çocuklarla alakalı bir mekâna bırakılmış, sağ kulağının yarısı kesilmiş, gözü kırmızı kadife bir bağ ile bağlanmış ve yanına bir oyuncak bırakılmıştır. Ayrıca tescilli, mahkûm olmuş bir çocuk tacizcisidir. Bir an, Körebe’nin tekrar konuşmaya başladığını düşünürüz. Detaylar ortaya çıktıkça Körebe’nin yakalanmadığını, artık emekli olmuş Başkomiser Zekai’nin aslında bütün derdinin onu yakalamak olduğunu, gizli gizli bu davaya çalıştığını anlarız. Ama Körebe’nin ritüelleriyle kimi uyuşmazlıklar ortaya çıkmakta ve hatta çok önemli ve gizli tutulan bir detayın yeni cinayetlerde atlandığı görülmektedir. Romanda çocuk tacizcilerine uygulanan şiddetin yanı sıra nasıl bir geçmişin bu insanları böylesi bir noktaya getirdiği karakterler üzerinden ustalıkla işlenmiştir. Romanın yalnızca bu minvalde yürüyeceği düşüncesi belirmeye başladığı anda Suriye’deki iç savaşla birlikte Türkiye’ye kaçan göçmenlerin hazin durumu ve çocuklar üzerinden yürüyen organ ticareti de romanın ana eksenine oturmaktadır.
Bu roman, Türkiye’de kimi şeyleri değiştirecek! Tıpkı, romandaki Ali’nin, Zeynep’in, Zekai’nin, Evgenia’nın zihninde kimi şeyleri değiştirdiği gibi…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here