‘Akran arabuluculuk’ modeli tartışıldı

0
232

Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fulya Türk, GKV Mesleki Gelişim Aktiviteleri kapsamında GKV Özel Okulları rehber öğretmenleri ile buluşarak ‘Akran Arabuluculuk’ modeliyle ilgili bilgi verdi.
Gaziantep Kolej Vakfı Özel Okullarında Mesleki Gelişim Aktiviteleri kapsamında GKV Özel Okulları rehber öğretmenleri; Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fulya Türk’ü ağırladı. ‘Akran arabuluculuk’ modeliyle ilgili çeşitli araştırmaları ve makaleleri bulunan Türk, modelin en önemli amaçlarından birinin öğrencilere yaşam becerileri kazandırması olduğunu vurguladı. Türk yaptığı değerlendirmede “Akran arabuluculuk becerilerine sahip öğrenciler akran baskısı ve şiddet karşısında daha az kırılgan olmaktadırlar” dedi.
Modelin okullarda uygulanması için yapılması gereken basamakları açıklayan Türk, şöyle dedi: “Akran arabuluculuğu öğrencilere kendi davranışlarını yönetme ve yönlendirme şansı verir. Öğrencilerin problem çözme ve liderlik becerilerinin gelişmesine, özsaygı düzeylerinin artmasına katkı sağlamaktadır. Bunlara ek olarak, akran arabuluculuk becerilerine sahip öğrenciler akran baskısı ve şiddet karşısında daha az kırılgan olmaktadırlar. Tüm bu yaşam becerilerinin yanı sıra akran arabuluculuk becerileri, öğrencilerin ileriki yaşamlarında da kullanabilecekleri beceriler olduğundan kişilerarası ilişkilerini yönetmede, başarılı ve yapıcı ilişkiler kurmalarında etkili becerilerdir.”
Karşılıklı görüş alışverişinin ardından Gaziantep Kolej vakfı Özel Okulları rehberlik zümresi öğretmenleri konuyla ilgili kendi görüşlerini de Türk’le paylaşarak modelin uygulanabilmesi için gerekli çalışmaları yürüteceklerini ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here