Altunkaya, ihracatı değerlendirdi

0
287

Türkiye Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı ve Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altuntaya, Türkiye’nin geçen yıl 6 milyar 372 milyon 512 bin dolarlık hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatı gerçekleştirdiğini söyledi.
Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Toplantısı, Ege İhracatçı Birlikleri ev sahipliğinde İzmir’de gerçekleştirildi. Güneydoğu Anadolu, İstanbul, Akdeniz, Orta Anadolu, Ege ve Karadeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği sektör kurulu temsilcilerinin katılımda bulunduğu toplantıda sektörün ihracatı, genel durumu, sorunları ile projeler masaya yatırıldı.
Türkiye Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya, toplantıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, hayatın devamının su ve gıdayla mümkün olduğunu, kendilerinin de bu alanda faaliyette bulunarak insanlığa hizmet ettiklerini belirtti. Yaşanan bütün sıkıntılara rağmen, 2017 yılında ihracat adına sektörde önemli yol kat edildiğini ifade eden Altunkaya, ihracatçılarımızın özveriyle, bölge farkı gözetmeksizin dünyayı adeta turladığını ve Türk markalarını Ortadoğu’dan Avrupa’ya, Amerika’dan Afrika’ya, Asya’ya ulaştırdığını dile getirdi.
Türkiye’nin hububat bakliyat sektörü ihracatında en büyük pazarın Orta Doğu ülkelerinin olduğuna dikkat çeken Altunkaya, şöyle devam etti:
“Ortadoğu ülkeleri, 3 milyar 129 milyon 340 bin dolarla hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatında en önemli yeri tutuyor. İhracatımızın yüzde 49,1’ini bu ülkelere gerçekleştiriyoruz. Bu ülke grubunu, yüzde 19,7 pay ve 1 milyar 252 milyon 845 bin dolar ihracatla Afrika ülkeleri izliyor. Avrupa Birliği ülkeleri 742 milyon 741 bin dolarlık ihracat ve yüzde 11,7’lik pay ile üçüncü sırada yer alırken; Amerika ülkeleri yüzde 6,8 pay ile dördüncü sırada geliyor. Bu ülke grubuna olan ihracatımız ise 430 milyon 228 bin dolar.”
Sektörden 2017 yılında toplam 216 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştirilirken, bunlar arasında yüzde 27,12 pay ve 1 milyar 728 milyon 119 bin dolarlık ihracatla Irak sırada yer almıştır. Sektörün ihracatındaki önemli ürün gruplarına da değinen Altunkaya, ilk sırada pastacılık ürünlerinin yer aldığını, 2017 yılında pastacılık ürünlerinden 1 milyar 597 milyon 186 bin dolarlık ihracat yaptıklarını, bu ürünün ihracat içerisindeki payının yüzde 25,1 olduğunu dile getirdi. En fazla ihracatı yapılan ikinci ürün grubunun ise ‘değirmencilik ürünleri’ olduğunu kaydeden Altunkaya, geçen yıl değirmencilik ürünleri ihracatını 1 milyar 290 milyon 218 bin dolarla kapattıklarını ve bu grubun ihracattaki payının yüzde 20,2 olduğunu ve bitkisel yağlar ürün grubunun üçüncü sırada yer aldığını vurguladı.
Altunkaya, Ülkemizin 2023 yılı ihracat hedefleri doğrultusunda hep birlikte çalıştıklarını ve yıl sonunda hedeflerini yakalamak için büyük çaba sarf edeceklerini bildirdi. Birlik ve beraberlik olduğu sürece hedefe ulaşmanın kolay olduğunu belirten Altunkaya, “Ülke olarak en büyük kazancımız birlik ve beraberliktir. İhracatçılar olarak kenetlenip ülkemizin ihracat hedefine katkı sunmak için çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz. Yenilikçi ve kaliteli ürünlerle Türk ürünlerini dünyanın birçok ülkesine ulaştırdık, ulaşamadığımız noktalara da yetişmek için çabalıyoruz” diye konuştu. Başkan Altunkaya, sektör kurulu toplantısında, sektöre dair sorunların da gündeme geldiğini, ihracatçılarımızın bu sorunlarının çözümüne yönelik kararlar alarak gerekli girişimlerde bulunduklarını belirtti. Tanıtım faaliyetlerinin sektör için büyük önem taşıdığını vurgulayan Altunkaya, buna yönelik projelerin de değerlendirildiğini ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here