Atatürk’ün Gaziantep’e geliş yıldönümü kutlandı

0
275

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Gaziantep’e gelişinin 85’inci yıldönümü, düzenlenen törenle kutlandı.
15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayan tören, daha sonra Atatürk’ün kenti ziyareti sırasında halka hitap ettiği Kendirli Kültür Merkezi’nde devam etti. Törene; Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Latif Karadağ, 5’inci Zırhlı Tugay komutanı Vekili Albay Alparslan Kılıç, Emniyet Müdürü Faruk Karadağ, ilçe belediye başkanları ile kamu kurum amirleri ve STK temsilcileri katıldı.
Atatürk’ün kenti ziyareti sırasında vatandaşlara hitap ettiği balkonun önündeki törende konuşan Vali Ali Yerlikaya, Atatürk’ün 85 yıl önce bayram arifesinde Gaziantep’e gelerek, Gazianteplilere çifte bayram yaşattıklarını ifade etti. Gazianteplilerin geçmişte olduğu gibi şimdide çok çalışkan olduğunu dile getiren Vali Yerlikaya şunları dedi:
“Kurtuluş Savaşında verdiği destansı mücadele ile hürriyet ateşinin dalga dalga yayılmasını sağlayan Gaziantep’in özellikle sanayi, ticaret ve istihdamda ulaştığı seviye dünya tarafından takdirle izleniyor. Eğitimde, sağlıkta, tarımda, sanayi ve ticarette her zaman daha fazla çalışmalıyız. İnanıyorum ve inanıyoruz ki, gazi şehrin, gazi torunları üzerlerine düşenleri fazlasıyla yerine getirecek ve elde ettikleri başarıları daima yenileyecek, tarihinden ecdadından aldığı güçle 80 kardeş ilimize örnek olmaya devam edecektir.”
Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Latif Karadağ ise, “100 yıl önce ülkemizin her alanı, her toprağı gibi, memleketimiz de şehrimiz de paramparça hale getirilmek istenmiştir. Ancak atalarımız, dedelerimiz buna dik durarak karşı koydular. Kan verdiler, can verdiler 6 bin 317 şehit vererek bu toprakları emperyalist güçlerin emellerinden uzak tuttular. Zaten Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Gazianteplilerin bu duruşunu ‘Türküm diyen her şehir hatta her köy Gazianteplileri kahramanlık örneği olarak alabilirler’ diyerek özetlemiştir” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here