Beşiktaş şehitleri, dualarla anıldı

0
411

Beşiktaş Belediyesi, geçen yıl Vodafone Park çevresinde düzenlenen hain terör saldırısında şehit olan 39’u emniyet mensubu 46 şehit için anma töreni düzenledi. Tören, patlamanın tam saati olan 22.29’da gerçekleşti. Soğuk havaya rağmen törene katılım yoğundu. Törende, 3 semavi dinin temsilcileri çok sayıda şehit yakını, vatandaşlar ve Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar katıldı.
22.29’da Şehit Tepesi’nde anma töreni düzenlendi   
İstanbul’da geçen yıl oynanan Beşiktaş-Bursaspor karşılaşmasının ardından Vodafone Park çevresinde düzenlenen terör saldırında şehit olan 39’u emniyet mensubu 46 şehit düzenlenen anma töreniyle anıldı. Tören patlamanın saati olan 22.29’da gerçekleşti. Havanın soğuk olmasına aldırış etmeyen vatandaşlar Şehitler Tepesi’ne akın etti. Anma törenine, Hristiyan ve Musevi din adamları, Yunanistan ve Panama başkonsolosları, şehit yakınları, çok sayıda vatandaşın yanı sıra Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar da katıldı. Beşiktaş Belediye tarafından düzenlenen anma töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okumasıyla başladı. Saygı duruşu sırasında bir şehit yakını olan kadın fenalaştı. Başkan Hazinedar şehit yakının yanına giderek sakinleştirmeye çalıştı, daha sonra tören Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar’ın Şehitler Tepesi’ne çelenk bırakmasıyla devam etti. Sırasıyla Rum Ortodoks Patrikhanesi, Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye Ermenileri Patrikhanesi, Panama Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Şehitler Tepesi’ne çelenk bıraktı
Şehitler için 3 Semavi dinde dua edildi
Katılımcılar tören alanında, konuşma yaptı. Musevi ve Hristiyan din adamları şehitler için, Ermenice, Rumca, İbranice dua etti, tüm dünyaya barış mesajı vererek terörü kınadı. Beşiktaş Belediyesi din görevlisi Bilal Durkaya’da şehitlerin ruhu için Kur’anı Kerim okudu.
Hazinedar: Şehitler Tepesi’ni bir an olsun boş bırakmayacağız
Kürsüye son olarak Beşiktaş Belediye Başkan Av. Murat Hazinedar çıktı. Birlik beraberlik mesajları verdi, bir kez daha buradan terörü lanetliyoruz dedi, ve şöyle devam etti. Her şehit bize bambaşka ve daha büyük bir kutsal emanet yüklüyor. Bundan tam bir yıl önce Beşiktaş-Bursaspor maçı ardından gerçekleşen hain terör saldırısında, bu gencecik, evladım yaşında polis kardeşlerim, evlatlarım olmak üzere, 46 insanımız hayatını kaybetti.” dedi. Hazinedar, şehitleri her an ruhlarında ve zihinlerinde yaşattıklarını aktararak, “Allah yolunda öldürülenler için ‘ölüler’ demeyin. Hayır, onlar diridirler, fakat siz bilemezsiniz.” ayetini hatırlattı.   
Şehitler için Sinanpaşa Camisi’nde mevlit okutuldu
Öte yandan Sinanpaşa Camisi’nde akşam ezanından sonra şehitlerini ruhu için mevlit okutuldu. Başkan Hazinedar’ın da katıldığı mevlit programına çok sayıda şehit yakını katıldı. Mevlidin ardından şehitler için dua edilen programda, vatandaşlara lokum ve gülsuyu dağıtıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here