Bu başarı hepimizin

0
342

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan ihracat verilerine göre Gaziantep, Aralık ayında ihracatını geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 6,9 arttırdı. Gaziantep’ten Aralık ayında 588 milyon 819 bin dolarlık ihracat gerçekleştirilirken, 2017 yılında toplam 6 milyar 552 milyon 855 bin dolarlık ihracat gerçekleştirilmiş oldu. Geçen yıla göre ihracatını yüzde 4,8 attıran Gaziantep, 2017 yılında en çok ihracat yapan kentler sıralamasında 6. sırada yer aldı.
Aralık ayı ve 2017 yılı ihracat verilerini değerlendiren Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, ihracattaki artıştan duyduğu memnuniyeti dile getirerek Gaziantep’in her alanda olduğu gibi ihracatta da başarı hikâyeleri yazmaya devam ettiğini söyledi.
Gaziantep’in 2017 yılında ihracatını yüzde 4,8 oranında, Aralık ayında ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,9 arttırdığını dile getiren Hıdıroğlu, Gaziantep’in 2023 hedeflerine doğru emin adımlarla ilerlediğini belirtti.
Geride kalan yılın sadece Gaziantep’in ihracatında değil ekonominin tamamında da atılım yılı olduğunu vurgulayan GTO Başkanı Hıdıroğlu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
“Gaziantep olarak 2017 yılını en çok ihracat yapan kentler sıralamasında 6. sırada tamamladık. İhracatçılarımızın üstün gayretleri sonucunda kentimiz ihracatını 2017 yılında geçen yıla oranla yüzde 4,8 artışla tamamladı. Üstün gayret ve emekleri için tüm ihracatçılarımıza teşekkür ediyorum. 2023 hedeflerine ulaşmak için daha çok yatırım, üretim, istihdam ve ihracat yapmak zorundayız. Bunun yanında kentimize özgü yeni üretim modelleri geliştirmeliyiz. Artık geleneksel ve klasik üretimden vazgeçerek ileri teknoloji ile üretim yapmalıyız. Yine artık katma değeri yüksek ürünler üreterek, daha çok ihracat yaparak kentimizi ve ülkemizi çok daha iyi yerlere taşımalıyız. Geçen yıl küresel ve jeopolitik gelişmelerin yanı sıra dövizdeki dalgalanmanın da etkisiyle ekonomik dengelerin olumsuz etkilendiği bir dönemdi. İlimiz Gaziantep bu etkilere rağmen ihracatını attıran kentlerin başında geldi. Ülkemizin çevresindeki ve bölgemizdeki jeopolitik belirsizliklerin azalmasıyla ihracatımızın daha da artacağına inanıyorum. Önümüzdeki dönem Gaziantep’in ihracattaki başarı dönemi olarak anılacaktır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here