Bu tesis Suriyeli çocukların eğitim yuvası oldu

4
758

İç savaş nedeniyle ülkelerini terk edip aileleriyle Gaziantep’e sığınan Suriyeli ailelerin çocuklarına, Şahinbey Belediyesi Selahattin Eyyübi Sosyal Tesisi’nde oluşturulan sınıflarda eğitim veriliyor. Suriyeli çocuklar, tesiste eğitim görmenin yanısıra bir çok sosyal ve kültürel etkinliğe katılmanın sevincini yaşıyor.
Suriyeli sığınmacıların yoğun olarak yaşadığı Akdere Mahallesi’ndeki Şahinbey Belediyesi Selahattin Eyyübi Sosyal Tesisi’nde oluşturulan sınıflarda eğitim gören Suriyeli çocuklar, öğretmenlerinin duyarlılığıyla eğitimlerini aksatmıyor ve çeşitli kurslarla mesleki beceriler ediniyor.
Selahattin Eyyübi Sosyal Tesisi Müdürü Yakup Şahin, “Tesisimiz toplam 13 derslikten oluşmaktadır. 7 derslikte Suriyeliler için Türkçe okuma yazma kursu eğitimi veriyoruz. Bu sınıflarımızdan biri Suriyeli yetişkinlere ait, 6 sınıfımızda da 05-12 yaş arası Suriyeli çocuklara Türkçe okuma-yazma dersleri veriliyor. Tesisimizden yararlanan Suriyeli öğrenci sayısı 230’dur. Sosyal tesisimizde Türkçe okuma yazma, sayıları öğrenme, Sen Kardeşimsin Uçurtma Şenliği, Yerli Malı Haftası, Türk öğrencilerimizle beraber Kardeşlik Turnuvası, müze gezileri ve animasyon izleme gibi bir çok sosyal ve kültürel etkinliklerde gerçekleştiriyoruz” dedi.
Şahin, Suriyeli yetişkinler ve öğrencilerin topluma adaptasyonuna büyük önem verdiklerini ifade ederek, “Tesisimizde okuma yazma eğitimlerinin dışında ana sınıfı, ilk ve ortaokullar için matematik-fen kursu, bağlama kursu, bilgisayar kursu, Kur’an kursu, mefruşat, bay-bayan spor kurslarıda verilmektedir” diye konuştu.
Ülkelerindeki iç savaşın nedeniyle Gaziantep’e gelen Suriyelilerin hem eğitim ihtiyaçlarını karşılamak hem de sokakta dolaşıp kötü alışkanlıklar kazanmalarını önlemek amacıyla Şahinbey Belediyesi’nin önemli çabalar harcadığını kaydeden Şahin, diğer ülkelerin Suriyeli sığınmacılara göstermediği sevgi ve şefkati Türk devletinin gösteriyor olmasından dolayı ülkemiz, Gaziantep ve Şahinbey Belediyesi ile gurur duyduğunu da sözlerine ekledi.
Selahattin Eyyübi Sosyal Tesisi’nde sağlanan imkanlarla eğitimlerini sürdüren Suriyeli çocuklar da kendilerine destek olan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve sosyal tesis yöneticileri ile görevlilere teşekkür etti.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here