Burun estetiğinde ‘Piezo’ ile korkulara son

0
696

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ertan Günal, burun estetiği ameliyatları sonrası göz çevresinde oluşan tampon, şişlik, morluk, ağrı gibi sorunların Piezo cerrahisiyle artık kabus olmaktan çıktığını belirterek, “Tıp alanında teknolojinin hızla gelişmesi sonucu ortaya çıkan Piezo burun estetiği ile burnun kemik dokusu kırılmadan şekillendiriliyor ve çevredeki damar yapıları zarar görmediği için ameliyat sonrası hastalar sıkıntı yaşamıyor, hızlı bir şekilde iyileşip normal hayatlarına kısa sürede dönebiliyor” dedi
Uzun süren operasyonların aksine artık ses dalgalarıyla kısa sürede mükemmel bir buruna kavuşmanın mümkün olduğunu dile getiren Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ertan Günal, son zamanlarda adından sıkça söz ettiren, burun estetiğinde devrim olarak adlandırılan Piezo cerrahisi ile ilgili şu bilgileri verdi:
“Burun estetiği (Rinoplasti) ameliyatı hastaların en çok talep ettiği ve sonrasındaki iyileşme sürecini merak ettikleri bir konudur. Burun estetiği (Rinoplasti) ile ilgili son yıllardaki en önemli değişiklik Piezo olarak adlandırılan ultrasonun yarattığı bir enerji ile kemiğe şekil veren bir cihazın kullanımıyla olmuştur. Piezo sistemi deri ve kıkırdaklara zarar vermeden, oldukça ince bir şekilde burun kemiğinde kesme ve şekillendirme yapmamıza izin veren ve ses dalgalarıyla çalışan bir cihazdır. Burun estetiği ameliyatlarının nerdeyse tamamında burun kemiklerine de müdahalelerde bulunulur. Piezo’da 3 boyutlu ses dalgaları kullanılarak kesme ve törpüleme işlemleri yapılır. Piezo, çevre, yumuşak doku ve damarları kesmeyerek sadece kemik dokuyu kesecek şekilde dizayn edilmiştir. Bu da Piezo cihazının cerraha sağladığı en önemli artılarındandır. Dolayısı ile Piezo cerrahisi ile damar ve yumuşak doku hasarlanması ciddi miktarda daha az olduğundan ameliyat sonrası şişlik ve morluklar oldukça az miktarlarda görülmektedir. Bu da hastaya sağladığı en önemli artı olarak belirtilebilir. Kemik kesileri direk görüş altında yapılır ve Ultrasonik Piezo cihazının Rinoplastiye özel uçlar sayesinde kemik kesileri çok düzgündür. Burun kemiklerinde tam istenilen yerde özellikte hassas kesiler yapılırken cerraha ve hastaya avantajlar sağlamaktadır. Burun sırtı ve burun kökündeki ameliyat sonrası çıkıntı ve düzensizlik ihtimali de azalmaktadır.”
DAHA HIZLI İYİLEŞME OLANAĞI SAĞLAR
Piezo cihazı ile yapılan burun estetiği ameliyatlarında kemik iyileşmesinin yüzde 60 oranında konvansiyonel (eski) yönteme göre daha hızlı iyileşme olanağı tanıdığını belirten Op. Dr. Ertan Günal, “Günümüzde gelişen teknolojiler burun operasyonlarının gerçekleşmesini cerrah açısında kolaylaştırmış aynı zamanda da hastaların konforunu artırmıştır. Piezo, net ve ince kemik kesimleri ve törpülemeleri yapmamıza olanak sağlayan bir teknolojidir. Burun estetiğinde (rinoplasti) ameliyat sonrası dönemde hasta açısından en önemlisi daha az şişlik ve morluğa yol açarak hastalara sorunsuz bir iyileşme süreci sağlamaktadır. Piezo, şüphesiz ki burun estetiği (Rinoplasti) alanında son buluş değildir, ancak burun kemiğinin şekillendirilmesinde incelik ve üstünlük sağlayan önemli bir teknolojik gelişme olarak plastik cerrahi alanında yerini almış bir sistemdir. Piezo burun estetiği ile beraber hastalarda görünen vaka sonrasındaki şişlik ve morlukların azaldığı gözlemlenmiştir. Bu sayede hasta günlük yaşantısına daha hızlı dönebilmektedir” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here