CHP’li Kaplan, hükumeti göreve çağırdı

0
485

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, Mersin Tarsus’ta bir eczanede sağlık çalışanlarına yapılan saldırıyı kınadı ve hükumeti göreve çağırdı.
CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, Tarsus’ta bir eczaneye yapılan saldırı hakkında yaptığı açıklamada, sağlık çalışanlarına yönelik saldırıyı sert bir dille kınadı.
Kendisi de eczacı olan CHP Milletvekili Kaplan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
“Mersin Tarsus’ta nöbetçi bir eczanede, muadil ilaç verildiği gerekçesiyle meslektaşıma ve çalışma arkadaşlarına bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Öncelikle kamusal hizmetlerini yerine getirirken bu hain saldırıya uğrayan meslektaşım ve çalışma arkadaşlarına geçmiş olsun diyor, yaralı arkadaşlarımıza acil şifalar diliyorum.
Muadil ilaç yüzünden çıkan bu tartışma hemen hemen her gün meslektaşlarım ve bizim yaşadığımız bir sorundur. Sağlık Bakanlığı’nın eşdeğer ilaç kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla yürürlükte olan genelgeye ve eczacının eşdeğer ilaç vermeye yetkili olduğu gerçeğine rağmen ne yazık ki kamuoyu bu konuda yeteri kadar aydınlatılamamıştır. Sağlık Bakanlığı bu ve buna benzeri olumsuz hadiselerin yaşanmaması için acil olarak vatandaşlarımızı bilinçlendirmelidir.
Sağlıkta şiddet toplumsal bir sorundur. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet her geçen gün artmakta ve normalleştirilmeye çalışılmaktadır. İçişleri Bakanlığı derhal bu konuya gereken hassasiyeti göstermeli, sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlamak için eyleme geçmelidir. Özellikle nöbet hizmeti esnasında eczanelerin güvenliğini sağlayacak bir sistem geliştirmelidir.
Bu alçak saldırıyı tekrar kınıyor, meslektaşlarım ve diğer tüm sağlık çalışanlarının bu tür olaylara bir daha maruz kalmamasını diliyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here