Çocuk felci aşısı ihmale gelmez

0
1226

24 Ekim Dünya (Çocuk Felci) Farkındalık Günü dolayısı ile Guvernör Serdar Ünlü ve eşi Nilüfer Ünlü Adana Tepebağ Rotary’nin polio ya dikkat çekmek için hazırladığı yelekleri giyerek fark yarattı.

Adana Tepebağ Rotary Kulübü Başkanı Nazan Özçelik 24 Ekim Dünya Polio (Çocuk Felci) Farkındalık Günü dolayısıyla ilgili bir açıklama yaptı. Özçelik’in konu ile ilgili açıklaması şöyle, “Rotary’de beni en çok etkileyen, uluslararası sosyal sorumluluk zinciri kurulmuş olmasıdır. Bu zincir sayesinde çocuklar için en tehlikeli hastalıklardan biri olan çocuk felci ya da Polio’nun dünyadan silinmesine çok az kalmış olması beni etkiliyor. Tarihte ikinci kez bir insan hastalığının yok edilmesine Rotary’nin hükümetlerle el ele çalışmasının çok etkisi olmuştur. Türk Rotary’si de Polio’nun bitmesinde etkili rol oynamıştır. Çocuk felci ağırlıklı olarak 5 yaşın altındaki çocukları etkiler. Hiçbir tedavisi yoktur ancak çocuk felci aşısı ile önlenebilir. Sadece 2 ülkede hastalık yerel olarak kalmıştır. 1988 yılından bu yana vakaları yüzde 99.9 oranında düşürdük. Tabii ki coğrafyamızdaki değişimler göçler polio sayısının değişiminde etkili olabiliyor” 

Özçelik “Rotaryenler olarak yaptığımız farkındalıklarla çocuk felci aşısına dikkat çekmek için çalışmalarımız sürüyor. Bu çalışmalar neticesinde Guvernörümüz Serdar Ünlü’de eşiyle birlikte Adana Tepebağ Rotary’nin Polio’ya dikkat cekmek için hazırladığı yelekleri giyerek fark yarattılar” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here