Dev projenin temelini Başbakan Yardımcısı Şimşek attı

0
416

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve yaklaşık  5 milyon dolara mal olması beklenen ‘Engelsiz Yaşam Merkezi’nin temeli Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından atıldı.  

Şahinbey ilçesinde Burç Yolu üzerindeki alanda düzenlen törende konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, hükümet politikasının merkezinde insanın yattığını söyledi. Şimşek, projede emeği geçenlere teşekkür ederek şunları söyledi:

“Bu proje örnek olacak ülkemize. İnşallah diğer kurumlarımızın, belediyelerimizin önderliğinde bu merkezlerin sayısı Türkiye’de çoğalacak. Çünkü burada kaynaşma olacak, dostluğumuz daha da pekişecek. Engelli kardeşlerimize yaptığımız projeler, ayırdığımız kaynak itibariyle de adaletsizliğin arttığı şu dünyaya örnek olacak. Engelli kardeşlerimiz en son Avrupa şampiyonu oldu. Ampute takımımız bize şunu gösterdi; biz onların önünü açarsak, nasıl başarılı olacaklarını herkese gösterdi. Kaynaklarımızı çatışmaya değil, inşa etmeye harcamalıyız. Coğrafyamızda büyük bir fitne var. Bu sorunlardan en az etkilenmek için, büyük oyunlar sergilenirken, kazanımlarımızın engellenmemesi için gerekeni yapıyoruz. Ama bizim bu süreçte daha fazla birbirimize kilitlenmemiz gerek. Güzel ülkemizin dört bir yanında yatırım yapmaya devam edeceğiz. Bizim farklılıklarımız zenginliğimizdir. Hepimiz biliyoruz ki yakın coğrafyamızdaki sorunların temelinde dışarıdan yapılan müdahaleler yer alıyor. Hep birlikte bu fitneyi bitireceğiz, geleceğimizi daha güçlü şekilde geleceğe aktaracağız.”

BU KENTTEKİ HERKESİ KUCAKLAMAYA ÇALIŞIYORUZ 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de engelliler açısından fırsat eşitliği oluşturmak için çalıştıklarını dile getirdi.

Gelinen noktada engellilerin önündeki engelleri kaldırmayı amaçladıklarını vurgulayan Şahin, “İki milyonluk şehirde herkes mutlu ve huzurlu değilse biz de değiliz. O yüzden bu kentteki herkesi kucaklamaya, herkese dokunmaya çalışıyoruz. Bereketi artırmak için engelli kardeşlerimizle birlikte hareket etmeliyiz. O yüzden göreve geldiğimiz günden bu yana tüm engelli bireylerinin hayatına dokunup ekonominin içine katmazsak başarılı olamayız. Herkesin kapasitesini kullanarak daha gelişmiş hale gelmeliyiz.” diye konuştu.

Merkezin inşaatının bir yılda tamamlanacağını ve engellilerin fizyoterapi imkanı bulacağını aktaran Şahin, merkezde ayrıca meslek edindirme kurslarının da olacağını söyledi.

Konuşmaların ardından Başbakan Yardımcısı Şimşek, beraberindeki protokol üyeleriyle butonlara basarak merkezin temelini attı.

TESİSİN MALİYETİ 5 MİLYON DOLAR 

Tesisin bütçesinin Kuveyt Hükümeti’nin fonundan alınan 5 milyon dolar (yaklaşık 18 milyon TL) hibe ile sağlandığı belirtildi.

Yine merkezinin ortalama 10 bin metre kare arsa üzerine toplamda 13 bin metre kare kapalı alandan oluşacağı açıklandı.

MERKEZİN İÇİNDE NELER BULUNACAK?

Türkiye’deki engelli merkezleri arasında en büyüğünün Gaziantep’te olacağı belirtilen merkezin içinde ise şunların yer alacağı açıklandı:

“Kapalı Yüzme, hidroterapi havuzu, çok amaçlı kapalı spor salonu, fitness salonu, fizik tedavi birimi, sergi salonu, konferans salonu, meslek atölyeleri, engelsiz kreş, engel guruplarına özel eğitim bölümleri, nefes evi, kapalı ve açık otopark, kafeterya gibi bölümler.” 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here