“Dünya Tuza Dikkat Haftası”

0
1026

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Abdulkadir Turgut, Dünya Sağlık Örgütü’nün yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere şişmanlık, şeker hastalığı ve bazı kanser türlerinden korunmak ve kemik sağlığını olumsuz etkilememek amacıyla günlük tüketilmesi gereken tuz miktarını 5 gram (1 çay kaşığı) olarak önerdiğini bildirdi.
Sağlık Müdürü Doç. Dr. Abdulkadir Turgut, “Dünya Tuza Dikkat Haftası” dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, fazla tuz tüketiminin insan sağlığına zararlı olduğunu belirterek, az ama iyotlu tuz kullanılmasına özen gösterilmesi gerektiğini kaydetti.
AZ TUZ, SAĞLIKLI YAŞAM
Turgut, “Yetişkinlerde diyetteki günlük tuz miktarının günde 1 gram azaltılması felçleri yüzde 5, kalp krizlerini yüzde 3; günde 9 gram azaltılması ise felçleri yüzde 34, kalp krizlerini yüzde 24 azaltacaktır. Tuz tüketiminin günde 6 grama düşürülmesi her yıl yaklaşık 2.5 milyon önlenebilir ölüm anlamına gelmektedir” dedi.
AŞIRI TUZ TÜKETIMINI AZALTMANIN 5 YOLU
“Dünya Sağlık Örgütü yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere şişmanlık, şeker hastalığı ve bazı kanser türlerinden korunmak ve kemik sağlığını olumsuz etkilememek amacıyla günlük olarak tüketilmesi gereken tuz miktarını 5 gram (1 çay kaşığı) olarak önermektedir” diyen Doç. Dr. Turgut, şu önerilerde bulundu.
“Yüksek kan basıncı (hipertansiyon), kalp-damar hastalıklarının en önemli risk faktörüdür. Yüksek kan basıncı dünyadaki tüm ölümlerin yüzde 13’ünden sorumludur. Kan basıncı seviyesinin en önemli belirleyicisi, diyetle alınan sodyum yani tuz miktarıdır. 2008 yılında Türkiye Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği’nin yaptığı ve ülke genelini yansıtan Türk Toplumunda Tuz Tüketimi Çalışması’na göre tuz tüketimimizin günde 18 gram olduğu belirlenmiştir. Aşırı tuz tüketimini azaltmanın 5 yolu vardır. Bunlardan birincisi yaptığınız yemeklerde kullandığınız tuz miktarını yavaş yavaş azaltmalıyız, ağız tadınız zamanla az tuza alışacaktır. İkincisi yemeklerinizi lezzetlendirmek için tuz yerine; çeşitli baharatlar, dereotu ve maydanoz gibi bitkiler, limon ve sarımsak gibi besinler kullanabiliriz. Üçüncü olarak çocuklarınızda yemeklerine tuz ekleme alışkanlığı gelişmemesi için sofranızdan tuzu ve tuzlu sosları kaldırabiliriz. Dördüncüsü hazır besinleri satın almadan etiketini mutlaka okumalı ve daha az tuz içerenleri tercih etmeliyiz. Son olarak turşu, konserve, salamura yaprak, zeytin ve peynir gibi besinleri tüketmeden önce mutlaka suyla yıkayın veya suda bekletin, daha fazla taze sebze ve meyve tüketin. Unutulmamalıdır ki tuz tüketiminin azaltılması konusunda bir süre ısrarlı davranıldığında, tuzu azaltılmış beslenme biçimine alışılmaktadır. ”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here