Dünyanın gıdası Güneydoğu’dan gidiyor

0
492

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, yaşamın devamı için gerekli olan gıda maddelerini farklı kıtalardaki ülkelere ulaştırdıklarını söyledi. 
Mahsum Altunkaya başkanlığında Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri hizmet binasında toplanan Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu, sektördeki gelişmeleri ve ihracat faaliyetlerini değerlendirdi. Altunkaya, neredeyse ihracat yapılmayan ülke kalmadığını, şimdi bu ülkelere gerçekleştirilen dışsatım verilerini artırmak için çalıştıklarını söyledi. Güneydoğu’dan bu yılın 9 aylık döneminde 6 milyar 181 milyon 111 bin dolarlık ihracat yapıldığını ifade eden Altunkaya, bunun 1 milyar 500 milyon 20 bin dolarlık kısmını hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri oluşturduğunu kaydetti.
İhracatı artırmak için sektörde gerçekleştirilen yurtdışı fuarların önemine değinen Altunkaya, “İhracatçılarımız en son olarak Almanya’da gerçekleştirilen ve dünyanın en büyük uluslararası gıda fuarı olarak görülen ‘Anuga 2017 Gıda ve İçecek Fuarı’na katıldı. Bu fuar, Türk firmaları açısından da son derece önemli bir organizasyondur. Fuar vesilesiyle şirketlerimiz ihracat ağını genişletti, yeni bağlantılar kurdu. Fuara 107 ülkeden 7 bin 405 firma katıldı, Türkiye’den de 247 firmamızın iştirak ettiği fuar gayet başarılı geçti. Bu fuarların semeresini alıyoruz, almaya da devam edeceğiz” dedi.
Yeryüzünde gidilmedik ülke kalmaması için mücadele ettiklerini ifade eden Altunkaya, “Yaşamın devamı için gerekli olan gıda maddelerini farklı kıtalardaki ülkelere ulaştırıyoruz. Ulaşmadığımız hemen hemen ülke kalmadı, şimdi ihracat verilerini artırmak için çalışıyoruz. Yeni bağlantılarla bunu da yapacağımıza inanıyorum” diye konuştu.
17 farklı kalem ürün ihracatı yaptıklarını anlatan Altunkaya, bunun içerisinde en fazla ihracatı 407 milyon 445 bin dolarla buğday unuyla yaptıklarını belirtti. Bu ürünü 240 milyon 825 bin dolarla bitkisel yağların izlediğini ifade eden Altunkaya, en fazla ihracat yaptıkları ürünün 230 milyon 638 bin dolarla makarna olduğunu dile getirdi. İhracatın kalan kısmını da diğer ürünlerle karşıladıklarını dile getiren Altunkaya, “İhracatımızın büyük bir kısmını Ortadoğu ülkelerine gerçekleştiriyoruz. Toplam ihracatın yüzde 75,7’si Ortadoğu ülkelerini yapılıyor. Bu bölgeye 9 ayda 1 milyar 134 milyon 276 bin dolarlık ihracat yaptık. Amacımız, Ortadoğu ülkelerinde olduğu gibi diğer bölgelerde de aktif olabilmektir. Dünyanın bütün ülkelerine ürün gönderiyoruz ama istenilen seviyede değil. Verileri artırmak, dünyanın her yerinde daha yüksek rakamlarla varlığımızı devam ettirmek istiyoruz. Bu hedeflerle doğrultusunda üretmeye ve çalışmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.
Türkiye’den bu yılın 9 aylık diliminde 4 milyar 667 milyon 992 bin dolarlık hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatına imza atıldığını söyleyen Altunkaya, ihracatta 1 milyar 497 milyon 625 bin dolarla ilk sırayı Güneydoğu’nun aldığını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here