Efsane sanayici Cemil Alevli GKV’de anılacak

0
193

Gaziantep’in tanınmış sanayicilerinden ve Gaziantep Kolej Vakfı (GKV) kurucusu Cemil Alevli, ölümünün 46’ncı yıldönümünde GKV’de düzenlenecek törenlerle anılacak.
Gaziantep sanayisinin kuruluşundan bugünlere gelişinde gerçekleştirdiği ilklerle önemli bir yer tutan sanayici merhum Cemil Alevli kurucusu olduğu GKV Özel Okullarında ölümünün 46’ncı yıldönümünde düzenlenecek olan törenlerle anılacak. Yarın Gaziantep Kolej Vakfı Özel Okulları’nda düzenlenecek olan anma töreninin ardından Gaziantep Asri Mezarlıkta bulunan mezarı başında da bir anma töreni gerçekleştirileceği öğrenildi.
Cemil Alevli sanayi alanında birçok ilke imza atarken Gaziantep’in sosyal, kültürel, sanatsal ve sosyal yaşamına sağladığı katkılar yanında 1963 yılında Gaziantep Kolej Vakfı Özel Okullarının kuruluşunu gerçekleştirerek vefatına kadar yaşamının son yıllarını eğitime adamıştı. Cemil Alevli Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşundan, kentin yeni baştan kuruluşuna ve 1972 yılına kadar gelişmesine önemli katkılar sağlayarak sanayicilik alanında birçok yönüyle toplumsal kalkınma hamlesinde önemli görevler almıştı. GKV Özel Okulları, Mehlika Alevli ve Cemil Alevli İlköğretim Okullarının kuruluşunu da gerçekleştiren Cemil Alevli 1944 yıllarında Gaziantep’e ilk hava alanının açılması ve geliştirilmesi, DDY’nın kentimizden geçmesi, ilk devlet yatırımı olan TEKEL’in açılmasında büyük emekler sarf etmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here