Eğitim Bir-Sen Gaziantep Şubesi, performans değerlendirme taslağı ve eğitimcilere yönelik artış gösteren şiddet olaylarına karşı, ‘İmzanı Gönder, İradeni Göster’ sloganıyla tüm eğitim kurumlarında bir ay sürecek imza kampanyası başlattı.
MEB tarafından eğitimcilerin performans verilerini ölçmek amacıyla hazırlanan ve üniversitelerin eğitim fakültelerinden görüş alınması konusunda aracılık yapılması için YÖK’e gönderilen ‘Performans Değerlendirme Yönetmelik Taslağı’na Eğitim Bir-Sen’den tepki geldi.
Tüm öğretmenleri kampanyaya destek olmaya çağıran Eğitim Bir-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ahmet Gök, “Öğretmen performans değerlendirme taslağına ‘hayır’ diyor, mesleğimizin daha fazla yıpratılmasına müsaade etmeyeceğimizi buradan haykırıyoruz. Türkiye genelinde performans taslağına itirazımızı tescilleyecek imzaları atıyor, ‘şiddete dur’ diyecek iradeyi gösteriyoruz. 81 ilde üyelerimizin emeği, tüm eğitim çalışanlarının desteğiyle büyüteceğimiz bu sese, yetkililerin sessiz kalmamasını umuyor haksızlığa ve zorbalığa karşı sonuna kadar mücadele edeceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz” dedi.
Gök, performans değerlendirme taslağının hukuki ve kanuni dayanağı olmadığını ve öğretmeni örselediğini belirterek, anlık ve kısa vadeli performans ölçümünün mümkün görünmediğini söyledi. Gök; “Yüz yüze bakanları karşı karşıya getirecek, not vermesi gerekeni not alana dönüştürecek, eğitimin paydaşlarını gerçek rollerinden uzaklaştıracak bir değerleme sisteminden medet ummak, sahip olduğumuz değerleri de israf etmek olacaktır” diye konuştu.
‘ŞİDDETE DUR DİYORUZ’
Eğitim Bir-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ahmet Gök, eğitimin öznesi olan eğitimcilerin son yıllarda şiddetin nesnesi haline getirildiklerini belirterek, şunları kaydetti:
“Her geçen gün artan şiddet olayları birçok eğitimciyi mağdur ediyor. Hükümeti şiddete karşı yasal düzenlemeler getirmeye davet ediyoruz. Bir daha Ayhan öğretmenlerin görevi başında öldürülmemesi, Yusuf öğretmenlerin vurulmaması, Gülhan öğretmenlerin sokakta ortasında bıçaklanmaması, Yunus öğretmenlerin zorbalarca darbedilmemesi için tüm eğitim kurumlarından sesleniyor, ‘şiddete dur’ diyoruz. Bu şiddet olaylarına ‘dur’ diyecek bir irade gösterilmez, şiddet uygulayan kişiler hak ettikleri cezaya çarptırılmazlar ve daha ciddi, caydırıcı tedbirler alınmaz ise çok daha ağır olaylarla karşı karşıya kalabiliriz. Bu doğrultuda eğitim çalışanlarına karşı eğitim-öğretim hizmeti sunumundan kaynaklı şiddet eylemlerine yönelik cezai ve hukuki tedbirlerin alınması artık kaçınılmazdır. Eğitimciler olarak şiddet olaylarına karşı caydırıcı nitelikte yasal düzenlemeler yapılmasını acilen bekliyoruz. Eğitim-Bir-Sen olarak Öğretmen Performans Değerlendirme Taslağına hayır diyor, mesleğimizin daha fazla yıpratılmasına müsaade etmeyeceğimizi buradan haykırıyoruz. Türkiye genelinde performans taslağına itirazımızı tescilleyecek imzaları atıyor, şiddete dur diyecek iradeyi gösteriyoruz. 81 ilde üyelerimizin emeği, tüm eğitim çalışanlarının desteğiyle büyüteceğimiz bu sese, yetkililerin sessiz kalmamasını umuyor haksızlığa ve zorbalığa karşı sonuna kadar mücadele edeceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.”
Eğitim Bir-Sen’in imza kampanyasına Gaziantep’teki öğretmenler tam destek verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here