Einstein gibi düşünüp, Leonardo gibi buluş yapmalı

0
320

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) TargeT Teknoloji Transfer Ofisi tarafından GAÜN Mühendislik Fakültesi Konferans Salonunda “Nasıl Mucit Olunur?” semineri düzenlendi.
Applied Professional İnternational Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Güven Yalçıntaş tarafından verilen seminere GAÜN Rektör Danışmanı Doç. Dr. Necip Fazıl Yılmaz, TEKNOPARK Genel Müdürü Ekrem Tekin, çok sayıda akademisyen ve firma temsilcisi katıldı.
Dr. Güven Yalçıntaş, bu semineri daha önce Rektör Yardımcılığı görevini yaptığı State University of New York (SUNY)’de 100’lerce kez verdiğini, semineri her verdiğinde buluş kapasitesinin arttığını rakamlarla anlattı. Teknoloji Transfer Ofislerinin tabanında sınai mülkiyet olduğunun altını çizen Yalçıntaş, sınai mülkiyetin nasıl yaratılacağı, sınai mülkiyetin korunması ve piyasaya ürün olarak sürülmesine kadar süreçler hakkında katılımcıları bilgilendirdi.
Einstein gibi düşünmek, Leonardo gibi buluş yapmak gerektiğini dile getiren Dr. Güven Yalçıntaş “Küçük çocuklarda ilk gördüğünüz şey nedir? Serbestlik, özgürlük. Kimseye sormaz ve danışmazlar, maalesef o çocukları kutunun içine sokuyoruz. Onların yaratıcılığını bir kutunun içinde hapsediyoruz. Einstein diyor ki; ‘kuralların dışına çıkalım, maksatlı olarak çözüm bulmaya odaklanalım. Öncelikle problemi tayin edelim. Sonrasında ise çözüm bulmaya çalışalım. Alıştığımız şeyler, dışına çıkamadığımız kurallar var. Kutunun dışına çıkmayı öğrenmek gerekiyor.’ Beynimizin iki yarım küresini öğrenmemiz gerekiyor. Leonardo ise çok farklı insan. Kadavra üzerinde çalışmış ve insanı tanımak istemiş. İlk yaptığı şey not defteri tutmak. Sağdan sola yazması onda görülen özellikler, beynini başka türlü kullanarak yaratıcılık gücünü artırdığı iddia edilen bir kişi. Bu bağlamda hata yapmaktan çekinmeyin ve karar vermeden önce bakış açınızı değiştirin” şeklinde konuştu.
Seminerin sonunda Rektör Danışmanı Doç. Dr. Necip Fazıl Yılmaz tarafından Dr. Güven Yalçıntaş’a günün anısına hediye takdim edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here