EMITT Fuarı’nda Gaziantep rüzgarı

0
254

Dünyanın 5 büyük turizm fuarı arasında yer alan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 22. kez kapılarını açtı. Fuarın açılışına, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, İstanbul Valisi Vasip Şahin, ITE Grup Bölge Direktörü Vincent Brain, ITE Turkey Turizm&Seyahat&Moda Grup Direktörü Hacer Aydın, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı (TTYD) Oya Narin, Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı (TÜROFED) Osman Ayık, Alman Turizm Sektörü Federal Birliği Başkanı Michael Frenzel, BM Dünya Turizm Örgütü Eski Genel Sekreteri Taleb Rifai de katıldı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türk Hava Yolları’nın kurumsal sponsorluğunda, KOSGEB’in desteğiyle ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin iş ortaklığında düzenlenen EMITT’in ilk iki gününde turizm profesyonellerine, üçüncü ve dördüncü gününde ise tatilcilere yönelik programlar düzenlendi. Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından tatil rotalarını aynı platformda bir araya getiren EMITT, bu yıl 60 bin metrekarelik 10 salonda 85 ülkeden 1065 katılımcıyı ağırladı.Fuar boyunca devam eden “Türkiye’de Seyahat Acenteciliğinin Geleceği”, “Dünyada Yeni Trend: Gastronomi Turizmi” ve “Gelişmekte olan Pazarlarda Online Satış” başlıklı panellerle sektöre bilgi akışı sağlandı.
HEDEF 50 MİLYON TURİST
Kurtulmuş, Türkiye’nin 2023 yılında 50 milyon turist sayısına ulaşacağını ve 50 milyar dolar turizm gelirini elde etmiş olacağını söyledi.Bunun için sektör temsilcilerinin, turizm alanındaki becerileri artırmak için fedakarca çalışmalarını sürdürmelerini temenni ettiklerini belirten Kurtulmuş, EMITT ve benzeri fuarların sektördeki becerilerin arttırılması, daha ileri gidilebilmesi, bilgi paylaşımının gerçekleşmesi bakımından son derece önemli olduğunu vurguladı.
Takım oyunu oynayarak yüksek bir motivasyonla çalışmaları gerçekleştireceklerini belirten Kurtulmuş, “Bunu gerçekleştirirsek 2023 hedefleri hayal değildir. 2018, bizim için çok güzel bir yıl olacak. Şimdiden rezervasyon sayısında yüzde 70’e kadar artan rezervasyonlar var. Bu yıl içinde rezervasyon artışlarıyla, turizmde çok daha güzel bir yılı idrak edeceğiz” dedi. Kurtulmuş, Türkiye’nin dünyada hemen hemen hiçbir ülkenin sahip olmadığı, turizm alanında ileri gidebilmek için önemli mukayeseli üstünlüklere sahip bir ülke olduğunu vurguladı.
Bu yıl yoğun bir ilgi gören EMITT’e 106 ülkeden 2 bin 686 davetli tur operatörü başvuru yaptı. Tur operatörlerinden gelen bu yoğun ilgiyi büyük bir titizlikle ele alan EMITT yetkilileri, fuar katılımcılarına ve ülke turizmine katkı sağlayacak 600 davetli tur operatörünün başvurusunu onaylayarak fuar katılımcılarını da özel olarak oluşturulan randevu sistemine dahil etti.
Turizm sektörünün gelişimine yönelik zengin içerik
EMITT Fuarı her yıl olduğu gibi turizm sektörünün gelişimine yönelik zengin bir içerikte hazırlandı. Fuar kapsamında düzenlenecek ilk gün paneli “Türkiye’de Seyahat Acenteciliğinin Geleceği” başlığıyla Eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel’in moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Fuarın ikinci gününde ise “Dünyada Yeni Trend; Gastronomi Turizmi” paneli Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe moderatörlüğünde gerçekleşti. İkinci günün öğleden sonraki programları arasında “Şehrin Pazarlamasında Gastronomik Marka Kentler Yaratılması” ve “Yerel Kalkınma ve Turizm” panelleri yer aldı. Fuarın son gün panelleri arasında ise Gelişmekte olan Pazarlarda Online Satış ve Gastronomide Farkındalık konuları masaya yatırıldı.
ANA TEMA “ŞİMDİ GAZİANTEP ZAMANI”
Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Gaziantep Ticaret Odası ve Gaziantep Geliştirme Vakfı tarafından katılım sağlanan Emıtt Fuarında Gaizantep Gastronomi Turizmi başta olmak üzere Kültür Turizmi, İnanç Turizmi, Dağ ve Doğa Turizmi ile Kuş Gözlemciliği gibi alternatif turizm çeşitliği anlatılarak Gaziantep stantı ile ilgilenen ziyaretçilere bu alanlarla alakalı bilgiler sunularak tanıtım materyalleri dağıtıldı.
Gaziantep standında baklava, Antep fıstığı, tuzlu ve şekerli kahke çeşitleri, susamlı ve leblebili helva, çevizli sucuk, fıstıklı lokum gibi yöresel tatların sunumu yapılarak gelen ziyaretçilere Antep mutfak kültürü ile ilgili bilgiler verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here