Erbakan, Gaziantep’te anıldı

0
320

Gaziantep’te, eski başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın 7’nci ölüm yıl dönümü nedeniyle Saadet Partisi İl Başkanlığı tarafından anma töreni düzenlendi ve “Fotoğraflarla Erbakan” sergisi açıldı.
Büyükşehir belediyesi Konferans salonunda gerçekleşen etkinliğe konuşmacı olarak Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Erbakan Hocanın Özel Kalem Müdürü Mehmet Karaman, Van Eski Belediye Başkanı ve Milletvekili Fetullah Erbaş, BBP Gaziantep İL BAŞKANI İhsan Kaya, MEMURSEN İl Başkanı Ahmet Gök, Belediye başkanları ve siyasi parti temsilcileri AGD, Şuurlu Öğretmenler Derneği, STK’lar ve birçok kanaat önderi hazır bulundu.
Kur’an-i Kerim tilaveti ve duayla başlayan etkinliğin açılış konuşmasını Saadet Partisi Gaziantep İl Başkanı Mehmet Karalar yaptı. Daha sonra söz alan Van eski belediye başkanı ve Milletvekili Fetullah Erbaş; Necmettin Erbakan’ın Türkiye için bir milat olduğunu vurgulayarak, Müslümanların yenilmişlik psikolojisini Erbakan’ın siyasete girmesi ile atlattığını söyledi. Bir anısını anlatan Erbaş “1995’de bir akşam hocamızın özel kalem müdürü telefonla aradı. Hoca sizi bekliyor dedi. Ben de Meclis’ten Genel Merkez’e geldim. Hoca bize özetle Müslüman Kardeşler teşkilatının üst düzey yöneticilerinin üç yıl Önce Amel (işçi) Partisi’nden seçimlere katılmak istemeleri üzerine tutuklanarak idam talebiyle yargılandıklarını ve bizim de onları mahkemede savunmamamızı istedi. Ertesi günü havaalanında tarifeli uçak beklerken Hocamın Özel Kalem Müdürü bize bu iş için özel bir uçak kiraladığını ve uçağa binmemizi istedi. 6 kişilik bir jet uçağı idi, uçağa bindik bir pilot 3 milletvekili Kahire’ye geldik. Çıkışta bizi karşılamak üzere Hasan el Benna’nın oğlu Avukat Seyfülislam el Benna ve El Ezher Üniversitesi’nde okuyan 3 Türk öğrenci bekliyordu. Ertesi gün sabah bizi otelden aldılar, duruşmanın yapılacağı Askeri mahkemeye götürdüler. Orada duruşma başlamadan önce tutukluları getirdiler büyük arabaların içinde aslan kafeslerine benzer kafeslerde idiler. Raylı bir bölmenin dışı yine parmaklıklı idi. Tutukluların kafesleri bu raylar üzerinden mahkeme salonuna getirildi. Ben yanlarına gittim aramızda bir metre mesafeden fazla boşluk vardı. Onlara ‘Bizi Türkiye’den Necmettin Erbakan gönderdi, sizi mahkemede savunacağız bizler onun milletvekilleriyiz’ dedim. Bu sözlerimi Türk öğrencilerden biri Arapça’ya tercüme etti. Birden büyük bir ağlama sesi duyuldu. Hepsi ağlıyordu. Bir şeyler söylüyorlardı. ‘Niçin ağlıyorlar ne söylüyorlar?’ diye sordum bana dedi ki: ‘Bunlar sevinçten ağlıyorlar. Diyorlar ki bundan sonra bize idam etseler gam yemeyiz. Bizim liderimiz bizi düşünmüş bize sizleri göndermiş. Bugün bizim bayram günümüzdür karar ne olursa olsun artık umurumuzda değil” dedi. Başka ansında ise 1994 yılının Mayıs ayında Hocam beni çağırdı. Bana Kuzey Irak’ta Talabani’liler ile Şeyh Osman’ın kuvvetlerinin çatıştıklarını iki taraftan çok sayıda Müslümanın öldüğünü geçen her saat ölenlerin vebali üzerimize olur bu nedenle de hemen oraya gitmemi ve bunları barıştırmamı emrettiler bizlerde Allah’ın izniyle haletlik diye sözlerine son verdi.
Saadet partisi Genel başkan yardımcısı ve Erbakan hocanın özel kalem müdürü Mehmet Karaman, Erbakan’la mesai saatlerinde beraber olduklarını dile getirerek sinevizyonla videolarla hocayı anlatarak, “Hiçbir zamanı boş olmuyordu. Bir aylık değil bir yıllık program yapıyorduk. Liderimiz Necmettin Erbakan, dünyada en iyi şekilde teşkilatlanmayı yapan insandı. Erbakan hocaya cıvatayı sorarsınız, demir prizinden başlayarak anlatırdı. Erbakan hocamız mitinglere hep geç kalması gündem olurdu. 3 miting yazıyor, teşkilatlarımız önünü kesiyor, burada da konuş diye. Ondan geç kalıyordu. İslam Birliği’ni kurabilmek için yaptığı çalışmaları anlatarak, İslam Birliği’ni kurulması için ilk adım olarak 8 İslam ülkesiyle birlikte D-8’i kurduğunu söyledi.
Karaman Bugün Milli Görüşçüler olarak Erbakan’dan emanet aldıkları ve vasiyet ettiği hususları hayatlarına tatbik etmeleri gerektiğini kaydederek, “Önemli olan Erbakan hocamızı anma ve Saadet Partisi’ni anlamak” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here