Eserleri ile yaşamı sorguluyor

0
292

Ressam Asuman Barka Sevdinli, Gaziantep Özel Sanko Sanat Galerisi’nde “Döngü-II” temalı 5’inci kişisel resim sergisini açtı.
Sergi açılışında yaptığı konuşmasına, Gaziantep’te sergi açmasına ev sahipliği yaptığı için Sanko Ailesine teşekkür ederek başlayan ressam Sevindili, resimlerini Adana’da evinde bir oda ve balkonu kapatıp oluşturduğu atölyede tuvale aktardığını söyledi.
“Atölyenin evinizde olması sizin istediğiniz zaman resim yapabilmenize olanak sağlıyor” diyen Sevindili, şunları kaydetti: “Döngü mantık terimi olarak, bir önermeyi, ikinci bir önermeyle, onu da dönüp birincisiyle tanımlamaya kalkışmanın yoludur. Doğada insan, hayvan, bitki gibi her canlının var oluş nedeni var. Her biri yaşam zincirinin bir halkasıdır, olmazsa olmazıdır.”
“RESİMLERİMDE YAPMAK İSTEDİĞİM BUGÜNKÜ YAŞAMI SORGULAMAK”
Resim yapmayı bir insanın kendini ifade etme durumu hayata dair duygu düşüncelerin aktarılması olarak tanımlayan Sevdinli, şöyle devam etti:
“Resim yapmaya 1998 yılında amatör ve hobi olarak başladım. Tuval üzerine karışık boya tekniği kullanarak resimlerimi yapıyorum. Resimlerimde kumaş kabartma (kumaşın üzerine boya gibi sürülür ütülenince kabarır) ve inşaatlarda kullanılan macunlarından boyalarına kadar kullanıyorum. Tuvallerimi kendim hazırlıyorum. Duygumu ve düşüncemi hangi malzeme ile yapabileceksem onu kullanıyorum. Resimlerimde yapmak istediğim bugünkü yaşamı sorgulamak. Amacım; Anadolu’da yaşamış ve miras kalmış olan kültürü tanıtmak, araştırmak, öğrenmektir. Bizi biz yapan değerleri anlamak ve anlatmaktır. Bu yüzden Anadolu’da yaşamış kültürlerin kendilerini ifade etmekte kullandıkları semboller, figürler ve benzeri şeylerden yola çıkarak oluşturduğum kompozisyon ve sembollerle bugüne ait insan yaşamını ilgilendiren görüşlerimi ve duygularımı resmediyorum.”
Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu ise galerinin 14 yıldır sanatçıların buluşma noktası olduğunu ve şimdiye kadar 200’ün üzerinde sergi açıldığını anımsatarak Türkiye genelinde önemi bilinen bir galeri haline geldiklerinin altını çizdi.
Konuşmalardan sonra, Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu, SANKO Holding tarafından bastırılan ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nin bilimsel yayını olan “Belkıs Zeugma ve Mozaikleri” isimli bilimsel yayını sanatçı Asuman Barka Sevdinli’ye armağan etti.
Sergi açılışına, Sanko Sanat Galerisi Seçici Kurul Üyesi Aslı Özen, Sanko Park Alışveriş Merkezi Yöneticisi Sevgi Uslu, sanatçılar ve sanatseverler katıldı.
Ressam Asuman Barka Sevdinli’nin 27 eserinin yer aldığı sergi, Sanko Sanat Galerisi’nde, 23 Şubat’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.
ASUMAN BARKA SEVDİNLİ KİMDİR?
Sanatçı, 1974 yılında İzmir Kız Lisesi’nden mezun oldu, 1998’de Ahmet Akata ile resim çalışmalarına başladı. 2003 yılında Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Bölümünde lisans eğitimine başladı, 2007’de Çukurova Üniversitesi Resim-İş Öğretmenliği Muzaffer Tire Atölyesinden mezun oldu.
2001-2017 yılları arasında üçü Adana’da, biri İzmir’de olmak üzere dört kişisel sergi açtı, 1998-2017 döneminde Mardin, Gaziantep, Kahramanmaraş, İstanbul, Adana, Ankara ve Mersin’de seçilmiş 18 karma sergiye katıldı. 2007-2014 yılları arasında Adana Galeri Altan’da sergi düzenleyen sanatçı, Adana Petrol Ofisi İlköğretim Okulu’nda iki yıl gönüllü öğretmenlik yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here