Evcil hayvan satıcılarına eğitim verildi

0
386

Gaziantep Hayvanat Bahçesi ve Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanlığı ev ve süs hayvanları satıcılarına yönelik uygulamalı eğitim düzenlendi. 
Büyükşehir belediyesi Onat Kutlar salonunda düzenlenen eğitime Hayvanat Bahçesi ve Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler ve evcil hayvan satıcılığı yapan 150 esnaf katıldı. Eğitimde, salona getirilen kedi, iguana, yılan, kedi ve köpekle uygulamalı eğitim verildi.
Hayvanat Bahçesi ve Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler, eğitimin evcil hayvan satışı yapan esnafı bilgilendirmek için düzenli olarak yaptıklarını anlatarak, “Bu hayvanları hangi koşullarda besleneceği, bunların nasıl barındıracağı ve nasıl besleyeceklerine yönelik bilgiler veriyoruz. Toplamda 150 kişilik kursumuz olmuştu. Yılsonunda kendilerine bir sınav yapacağız. Başarılı olanlara da sertifikalarını vereceğiz. Bu sertifika bir diploma gibi olacaktır. Sadece bu sertifikayı alanlar evcil hayvan mağazası açabilir. Bu sertifikayı mutlaka almaları gerekiyor” dedi. 
Orman ve Su İşleri İl Müdürü Mustafa Güzel ise 2004 yılında çıkan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Yönetmenlik çerçevesinde hayvanların daha iyi koşullarda yaşamalarını içerdiğini söyledi. Güzel, kanun çerçevesinde hayvanlara verilen yasal haklardan bahsetti.
Eğitim programında başarılı olan katılımcılar arasından, işyeri açma yetkisine sahip olanlara sertifika verileceği öğrenildi. 
Eğitime Gaziantep merkez ve ilçelerinden ev ve süs hayvanları satan işyeri sahipleri, işyeri açmak isteyenler ve evde besleyenler vatandaşlar katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here