GAÜN 15’nci sıraya yerleşti

0
340

TÜBİTAK tarafından, üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıralandığı, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2017 yılı sıralaması, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından TÜBİTAK’ta düzenlenen basın toplantısında açıklandı. Endeks sıralaması, GAÜN’ün yüzünü yine güldürdü.  
Gaziantep Üniversitesi genel sıralamada bir basamak yükselerek 15. sıraya, Devlet Üniversiteleri arasında ise 9. sıraya yerleşti. Gaziantep Üniversitesi, bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliğinde, iki basamak, işbirliği ve etkileşimde üç basamak, ekonomik katkı ve ticarileştirmede üç basamak, Fikri Mülkiyet Havuzunda ise yedi basamak birden yükselerek 12. sıraya yerleşti. Girişimcilik ve Yenilikçilik kültüründe ise tüm üniversiteler arasında ilk 10’daki yerini korudu.
GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, girişimcilik endeksine değinerek, “Açıklanan Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksinde, Gaziantep Üniversitesi bir kademe daha yükseldi. Yeter mi? yetmez ama motivasyon açısından güzel bir başarı. İnanıyorum ki, 2018’de çok daha iyi olacak” dedi.
Gaziantep Üniversitesi’nin Fikri Mülkiyet Havuzu’nda da bir yıl içinde 7 basamakla en hızlı yükselen üniversite olduğunu dile getiren Prof. Dr. Gür, “Bu yükselişin 3 yıldır başvurusu yapılan patentlerin tescillenerek belgelere ve uluslararası patent başvurularına dönüşmesinin büyük payı bulunmaktadır. 2017 yılında yaptığımız çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Üniversitemizin yükselişinin bir parçası oldukları için kutluyorum. Eminim ki, 2018 yılı 2017 yılından daha başarılı ve daha iyi bir yıl olacaktır” şeklinde konuştu.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here