GAÜN öğrencileri organ bağışına dikkat çekti

0
1139

Gaziantep Üniversitesi Kültür Müdürlüğü bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Organ Nakilleri Topluluğu (ONOT) tarafından “Organ Bağış Haftası” kapsamında GAÜN Merkezi Yemekhane önünde organ bağışı kampanyası düzenlendi.    
Organ bağışına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Organ Nakilleri Topluluğuna üye öğrenciler Rektörlük binası önünden başlayarak, kampüs içerisinde bisiklet turu yaptı. Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistemler Daire Başkanlığının da destek verdiği etkinlikte, Rektör Prof. Dr. Ali Gür Rektörlük binası önünde öğrencilerle bir araya gelerek, kendisinin de organ bağışında bulunduğunu belirtti.   
Her insanın her zaman çeşitli kazalara maruz kalabileceğini, bu kazalar anında organlara ihtiyaçları olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Ali Gür, “Bir gün herhangi şekilde, herhangi bir yerde bir yakınımıza, bir sevdiğimize kaza kurşunu gelebilir ya da kaza olabilir. Bu gibi durumlarda aniden bir organa ihtiyacımız olabiliyor. Düşünelim ki, şu anda organ bekleyenlerden birisi bizim en yakınımız. Yakınlarımız için nasıl yüreğimiz yanıyorsa, toplumun diğer bireyleri açısından da verebileceğimiz bir organımız var ise mutlaka bağışlayalım. O organlarınız mutlaka birilerine hayat bahşedecektir. Biz organ bağışında bulunursak, bizim ihtiyacımız olduğunda da başkaları bizim için bağışta bulunacak. Öğrenci topluluğumuza hayati önem taşıyan bu çalışmaları için özellikle teşekkür ediyorum” diyerek, bu tür programların daha düzenli ve geleneksel olarak devam etmesini istedi.
Toplumda farkındalık yaratmak amacıyla çeşitli etkinlikler yaptıklarını belirten Organ Nakilleri Topluluğu Başkanı Deniz Saçlı, çok sayıda insanın yaşamının organ bağışına bağlı olduğunu söyledi. Saçlı, “Bir bağış bir hayat kurtarır düşüncesiyle yola çıktık ve gerek Gaziantep Üniversitesi kampüsü içerisinde gerekse kent içerisinde olan alış veriş merkezleri ve insanların yoğun olarak bulunduğu yerlerde stand açarak vatandaşlarımızı organ bağışının önemine dikkat çekiyoruz” dedi.
Etkinlikte; GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Suat Zengin, Genel Sekreter Doç. Dr. Ayhan Doğan, Genel Sekreter Yardımcısı Nuh Okumuş ve çok sayıda öğrenci katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here