GAÜN’de Madde Bağımlılığı ve Uyuşturucu ile Mücadele Sempozyumu

0
280

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Gaziantep İl Müdürlüğü işbirliğinde “Madde Bağımlılığı ve Uyuşturucu ile Mücadele” Sempozyumu GAÜN Atatürk Kültür Sahnesinde gerçekleşti.
Sempozyumun oturum başkanlığını yürüten GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, konuşmasında madde bağımlılığına başlama yaşının olmadığını belirterek, bağımlılığın çok küçük yaşlarda dahi görüldüğünü ifade etti. Prof. Dr. Gür, “Bağımlılığın şu yaşlarda başlar diye tarama yapmak yerine bütün yaş gruplarının hedef olduğunu bilerek ona göre davranmak zorundayız. Şu anda dünyada yaklaşık olarak 29 milyon bağımlı var. Dolayısıyla ‘bir defa kullansam ne olur’, keyif için, arkadaş ortamında muhabbet için derken sigarayla başlayıp alkolle devam eden ve sonra keyif için, ortamı şenlendirmek için başlayan uyuşturucu kullanımı esrar, eroin ve diğer anfetaminler sonu gelmiyor. Bir kere başlamakla artık sonunu getiremiyorsunuz. Çoğu da arkadaş, akran gruplarıyla başlıyor. Siz de arkadaşlarınıza, akranlarınıza bunun yanlış olduğunu uyarmak zorundasınız” ifadelerinde bulundu.
BAĞIMLILIK, AYNI ZAMANDA TOPLUM SORUNU
“Şu anda dünyanın en tehlikeli şeyi nedir diye bana sorarsanız bağımlılık derim” diyen Prof. Dr. Gür, konuşmasına şöyle devam etti: “Sadece uyuşturucu ve madde bağımlılığı değil aynı zamanda yeni yeni fark ettiğimiz teknoloji bağımlılığı gibi. Uyuşturucu ve madde bağımlılığı terörden daha mı az zararlı? Tam tersine en büyük bir terörizmdir ki, bu yüzden son yıllarda narkoterör terimini artık yaşantımızda kullanıyoruz. Narkoterör kelimesi rastlantısal olarak seçilmemiştir. Çünkü bu toplumsal olarak bir terör üretir. Aynı zamanda toplumu yok eder ve en önemlisi de terör odaklarının terörizm kuşaklarının da en büyük geçim kaynağıdır. Siz uyuşturucuyla mücadele ederken insanınızı, paranızı korumuyorsunuz aynı zamanda terörizmle de mücadele etmiş oluyorsunuz. İşte bu kapsamda Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak bütün birimleriyle, katmanlarıyla Cumhurbaşkanlığından en alt tabakadaki vatandaşına kadar herkes çok duyarlı. Çünkü bu bir devlet değil aynı zamanda toplum sorunudur.”
GENÇLER BAĞIMLI DEĞİL, BAĞIMSIZ OLMALI
Madde kullanımına başlamada yaygın gözlenen beş risk faktörü hakkında katılımcıları bilgilendiren Madde Bağımlılığı Formatörü Tuğba Uçar, bunların bireysel, akran, aile, okul ve çevresel faktörler olduğunu ifade etti. Uçar konuşmasının devamında, “Bağımlılığı engellemek her şeyden önce kişinin elindedir. ‘Hayır’ diyebilmek korunmak için çok önemli. Maddeye başlamak çözüm değil, bilakis çözümsüzlüktür. Mücadele programları ve koruyucu önleyici faktörler geliştirilerek ön plana çıkarılmalı. Risk faktörleri engellenmeli veya azaltılmalıdır. Bağımlılıkla mücadelenin başarıya ulaşmasında tüm kamu kurum ve kuruluşlarının ortak anlayış ve dayanışma içerisinde olması önemli. Gençler bağımlı değil, bağımsız olmalı” ifadelerinde bulundu.
TOPYEKÜN MÜCADELE ETMELİYİZ
Gaziantep Yeşilay Cemiyeti Başkanı Öğr. Gör. Fatih Tamer de, bağımlılıkla mücadelenin bir insan hakkı mücadelesi olduğunu vurgulayarak, “Kimsenin kendi kendine ya da başkasına zarar verme hakkı yoktur. Can, mal, akıl, nesil ve din korunması gereken 5 temel unsurdur. Bağımlılıklar tümüne yönelik bir tehdit içerir. Bağımlılık herkesin dertlenmesi gereken bir problemdir. Topyekün mücadeleyle ancak azaltılabilir, engellenebilir” şeklinde konuştu.
HAYIR DEMESİNİ ÖĞRETİN
Sunumunda bağımlılığın psikososyal boyutunu ele alan AMATEM Sorumlu Hekimi Uzman Dr. Ferhat Sarı, 2017 yılında AMATEM’e başvuru sayısının 15 bin 726, başvuran kişi sayısının ise 6 bin 33 olduğunu söyledi. Dr. Sarı, Konuşmasının devamında ailelere; “Hayır demesini öğretin. Gencin özel hayatına dikkat ederek arkadaşlarını tanıyın. Örnek olun. Eğitimiyle ilgilenin, öğrenmesine yardım edin. Yargılamayın, olayların birden fazla sebebi olabilir. Tehdit etmeyin. Ders vermek yerine olumsuzlukları anlatmayı deneyin, dinlemeyi seçin” önerilerinde bulundu.
Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürlüğü Polis Memuru İsmail Uzkar, “Polisin Uyuşturucu ile Mücadeledeki Rolü” konulu sunumunda; “İçişleri Bakanlığı Uyuşturucu ile Mücadele Uygulama Politikası” çerçevesinde yerel yönetimlerin ve toplumun uyuşturucu ile mücadelede farkındalığının artırılması faaliyetleri çerçevesinde; NARKOREHBER Eğitimlerinin verildiğini belirtti. NARKOREHBER Eğitimleri ile vatandaşlara uyuşturucu ile niçin ve nasıl mücadele edilmesi gerektiği yetisi kazandırılarak sivil gözetimin geliştirilmesinin hedeflendiğini kaydeden Uzkar, “Uyuşturucu ile mücadelede bir kişinin hayatını kurtarmakla aslında birçok insanın hayatını kurtarmış oluyoruz” dedi.
Sempozyumun devamında, Gaziantep Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Av. Göksel Öztürkmen de uyuşturucu ile mücadelenin hukuksal boyutu konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here