GAÜN’de “Mülteci de ebeveyndir” projesi

0
250

Erasmus Plus Yetişkin Eğitimi Stratejik Ortaklıklar Projeleri kapsamında Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi tarafından kabul edilen, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) koordinatörlüğünde yürütülen “Çocuklarının Eğitimle İlgili Sorunlarına Çözüm Sağlamak Amacıyla Mülteci Velilere Öğrenme Becerileri Kazandırma” Projesi başlangıç toplantısı yapıldı.
Toplantıda GAÜN Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Proje Yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. Fatma Çapan, proje ve süreç hakkında katılımcılara bilgi verdi. Yrd. Doç. Dr. Çapan, “Projemizin amacı Suriyeli çocukların eğitim hayatlarına devam ederken bir yandan da ebeveynleri ile yaşadıkları iletişim odaklı sorunların tespit edilmesi ve bu sorunlara yönelik bir eğitim modülü oluşturarak yerelde ve ulus ötesi düzeyde pilot bir uygulama başlatmaktır. Bu modülün önemli yanı çocukları bir arada eğitim gören velilerin de birbirleri ile olan ilişkilerinin de güçlendirilmesini sağlayabilmektir. O nedenle hazırlayacağımız eğitim modülünün tek taraflı değil, çok taraflı ve ebeveynler ile çocuk odaklı olmasını önemsedik” diye konuştu. Yrd. Doç. Dr. Çapan, “Entegrasyon, uyum, empati ve iletişim odaklı projemizin başlangıç toplantısını üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu kapsamda eylül ayından bu yana yerelde ve ulus ötesinde birçok planlama ve araştırma faaliyetleri gerçekleştirdik. Projemizin başlangıç toplantısı da tüm ortakların bir araya gelmesi noktasında verimli bir etkinlik oldu” diye ekledi.
Projenin yerel ortaklarından olan Kayra Danışmanlık Eğitim ve Müh. Hizmetleri Temsilcisi Ayşe Yıldız Köroğlu, proje kapsamında, ülkemizde ve özellikle Gaziantep’teki Suriyeli mültecilerin genel durumları ve eğitim alanında yaşadıkları sorunlar hakkında veriler elde etmeyi planladıklarını belirterek, bu doğrultuda hazırlayacakları eğitim modülünün tüm halk eğitim merkezlerinde yaygınlaştırılarak bir ilke de imza atılmış olacağını ifade etti.
GAÜN Avrupa Birliği Araştırmaları Merkezi Sorumlusu, Proje Uzmanı Şehnaz Sakıcı ise Gaziantep Üniversitesi’nin başta Erasmus Plus Projeleri olmak üzere proje fikirleri üretme ve hibe desteği alma noktasında çok iyi bir yerde olduğunu belirterek şunları söyledi: “Projemiz hali hazırda Gaziantep Üniversitesi olarak, Erasmus Plus kapsamında yürüttüğümüz altı projemizden biridir. Şu anda yetişkin eğitiminden yükseköğretime kadar birçok alanda projeler yürütmekteyiz. Öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz dahil olmak üzere toplumun her alanındaki ihtiyaçlara yönelik akademik temelli projeler üretmeye devam edeceğiz. Bu noktada GABAM olarak her türlü desteği vermeye ve işbirliğine hazırız.”
Gaziantep Üniversitesi ev sahipliğinde, ortak ülkelerin katılımcıları ile gerçekleştirilen başlangıç toplantısına; projenin yerel ortakları olarak Gaziantep Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Kayra Yöneylem Danışmanlık ve Eğitim Müh. Hizmetleri katılırken; İspanya’dan ACD LAHOYA, Yunanistan’dan AKETH, Bulgaristan’dan ECESI ulus ötesi ortaklar olarak yer aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here