GAÜN’den “sözde aydınlara” kapak gibi açıklama

0
290

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Senatosu, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı’nın bölgede huzur ve barışın sağlanması, terör örgütlerinin etkisiz hale getirilmesine yönelik bir harekat olduğu görüşünü belirterek harekatın arkasında olunduğu ve desteklendiğini bildirdi.
Rektör Prof. Dr. Ali Gür başkanlığında toplanan GAÜN Senatosu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin düzenlediği operasyonun amacının bölgedeki terör unsurlarının etkisiz hale getirilmesi olduğu belirtilerek şu görüşler dile getirildi:
TERÖRİST HEDEFLER YOK EDİLİYOR
“Bilindiği üzere; Ülkemiz, özellikle 2015 yılından itibaren Suriye kaynaklı terör saldırılarının hedefi haline gelmiştir. Ülkemizin, milli birlik ve bütünlüğünü tehdit eden bu saldırılarda 316 sivil vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Son 1 yıl içerisinde de Suriye sınırından ülkemize yönelik 700’den fazla saldırı düzenlenmiştir. Bu sebeple Türk Silahlı Kuvvetleri, Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nin 51. Maddesi’ne istinaden 20 Ocak 2018’de Suriye’nin kuzeyinde yer alan Afrin Bölgesi’ndeki; PKK/PYD/YPG/DEAŞ hedeflerine yönelik bir operasyon başlatmıştır. Özgür Suriye Ordusu birlikleri ile koordineli bir şekilde başarıyla icra edilen bu operasyonda söz konusu terör örgütlerine ait gözlem noktaları ve çok sayıda hedef imha edilmiştir.
AMAÇ SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ
Zeytin Dalı Harekatı, büyük bir hassasiyetle sürdürülmektedir. Bu operasyon ile Suriye’nin kuzeyinde ulusal güvenliğimize ve bölgenin güvenliğine yönelik tehdit oluşturan terör unsurlarının etkisiz hâle getirilmesi ve sınır güvenliğimizin sağlanması amaçlanmaktadır. Zeytin Dalı Harekatı, herhangi bir dini, ya da etnik gruba yönelik olmadığı gibi Suriye’nin toprak bütünlüğüne dair bir tehdit de oluşturmamaktadır. Burada yegane hedef; bölgenin, bölge huzurunu bozan teröristlerden ve terörizmden arındırılmasıdır. Durum bu iken; milletinden kopuk sözde kimi aydın, yazar, akademisyen ve insan hakları savunucuları, Türkiye’nin bölge barışı ve huzuru için gerçekleştirdiği bu harekata karşı çeşitli kampanyalar yürütmektedirler. Gaziantep Üniversitesi Senatosu olarak TSK’nın başarı ile icra ettiği Afrin operasyonlarının arkasındayız ve bu operasyonları destekliyoruz. Ülkemizin ve bölgemizin birliği, dirliği, huzuru ve güveni için harekatın, tüm terör odakları temizleninceye ve terör tehdidi ortadan kalkıncaya kadar devam etmesi temennimizdir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here