Gaziantep aşığı ressam Mustafa Bencan vefat etti

0
2412

Gaziantepli Ressam Mustafa Bencan bir süredir tedavi gördüğü hastanede bugün yaşama gözlerini yumdu. Bencan’ın cenazesi 29 Ekim Pazar günü ikindi namazını müteakip Gaziantep Asri Mezarlıkta toprağa verilecek. 

Yaklaşık 50 yıldır Gaziantep resimleri yapan, bazı tabloları önemli kurumların duvarını ve rölyef çalışmaları da şehrin önemli caddelerini süsleyen Bencan, 1975’te Gaziantep’te ilk resim sergisi açan kişi olarak biliniyor. Kendi ismini taşıyan atölyesinde resim sanatını genç nesillere aktaran Bencan, bugüne kadar katıldığı ulusal ve uluslararası düzeydeki çeşitli yarışma ve projelerde Gaziantep’i temsil etmiş, şehrin tanıtımı için emek vermişti.

Tam bir Gaziantep aşığı olan ve son dönemde açtığı sergide amacının kaybolup gitmekte olan eski Gaziantep sokaklarını resimlerde yaşatma olduğunu belirten Bencan, ”Daha yapılacak bir sürü sokak ve yıkılmış evlerimiz var. Evlerimizin iç mekanlarını nasıl olduğunu nasıl yaşamları olduğunu öğrenmemiz lazım. Bundan sonraki bölümler de evlerin iç mekanlarını sergi halinde sunacağım. Evlerde yapılan kına geceleri ve düğün yerleri sergi etmeye çalışacağım” demişti.  

Tedavi gördüğü hastanede bugün yaşama veda eden ve Şahinbey Belediyesi eski Meclis Üyesi, DİSK/TEKSTİL Sendikası Gaziantep Temsilcisi Nihat Bencan’ın da ağabeyi olan Mustafa Bencan’ın cenazesi 29 Ekim Pazar günü ikindi namazını müteakip Gaziantep Asri Mezarlıkta toprağa verilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here