Gaziantep Panorama Müzesi inşaatı yükseliyor

0
313

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı devam eden Panorama 25 Aralık Müzesi’nin inşaat çalışmaları tüm hızıyla ilerliyor. Hummalı çalışmalar ışığında ihtişamıyla yükselen müze, 25 Aralık 2018’de tamamlanarak, hizmete alınacak.
Anteplilerin milli mücadele döneminde işgalcilere karşı gösterdiği kahramanlığı anlatacak Panorama 25 Aralık Müzesi, kentin sembolü olacak. Kente kazandırılacak eserle, Antep savunması ölümsüzleştirilecek. Müze, geçmişle gelecek arasında sağlam bir köprü kuracak, gençlerin tarihe bakışını değiştirecek, yedi düvelde bağımsızlığına düşkünlüğüyle bilinen Türk milletinin savunmasını canlandıracak, tarihe ışık tutacak.
Dünya’da benzerine az rastlanacak müzenin bu yılın sonunda hizmete alınması için yoğun mesai harcayan Büyükşehir, ilk kazmayı 2016 Eylül sonunda vurdu. Panorama Müzesi inşaat çalışmaları, belli bir aşamanın sonrasında, müzenin görkemli yapısı kendisini göstermeye başladı. Gaziantep Kalesi yakınlarında, yıkılan askeri lojmanların yerine kurulan müze, 12 metre yüksekliğinde, 113 metre uzunluğunda panoramik bir yağlı boya çalışması olacak.
Müzede ayrıca diorama kısımlarıyla sosyal donatılardan oluşan bölümler yer alacak. Gaziantep’in yaşadığı zulmü ve gösterdiği kahramanlığın sergilemesinin yanı sıra sanatsal bir değere sahip olması hedeflenen panoramanın içi, yağlı boya tekniğiyle yapılacak. 12 dönüm üzerinde kurulacak olan müze, kademeli geçişlerle bin 133 metrekare maket alanı, 32 metre çapıyla adeta o günleri yaşatacak hatta içinde hissettirecek. Panoramaya giriş, Gaziantep’in Kurtuluş Savaşı’nda da etkili bir rol üstlendiği mağara ve livaslarla sağlanacak, panoramaya ulaşana dek, hazırlık bölümü ile görsel ve işitsel anlatım teknikleriyle panorama sahnesine hazırlayacak.
Panorama 25 Aralık Müzesi’nin yağlı boya görseline yönelik çalışmalar, Anıtkabir’i çizen ünlü Rus Ressam Aleksander Samsonov tarafından Antalya’da sürdürülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here