Gaziantep’e görsel estetik kazandırıyorlar

0
437

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Kent Estetiği Şube Müdürlüğü; Gaziantep’in muhtelif alanlarında yaptığı estetik çalışmalarla şehre farklı bir kimlik kazandırıyor. 

2012 yılında bünyesinde kurduğu ‘Sanat Atölyesi’ni aktif olarak 2015 yılından itibaren sanatsal anlamda faaliyete geçiren Kent Estetiği Şube Müdürlüğü, ana bina alanı ile birlikte, seramik atölyesi, döküm-boya atölyesi ve demir atölyesini de bünyesinde bulunduruyor.

Atölyede üretilecek işler öncelikle sanatçılar tarafından işin kullanılacak konumuna, konseptine ve tarihi dokusuna uygun şekilde projelendiriliyor. Çamur ile modelleme gerek duyulduğu takdirde CNC köpük işleme makineleriyle ve kalıp alma tekniğiyle üretiliyor. 

Ayrıca atölyeye bağlı ekipler tarafından kent genelinde tespit edilen ve kötü görüntüye sebep olan duvar yazıları, boyası ve yapısı deforme olmuş köprü korkulukları, kaldırım dubaları; yıkama, boyama, bakım ve onarımları gerçekleştiriyor. Yine atölyeye bağlı dezenfekte etmek amacıyla kent genelindeki parkların oyun grupları, spor aletleri de ekip ve ekipmanlarla yapılıyor.

2’si heykeltıraş, 1’i de seramik sanatçısı olmak üzere toplam 21 personelden oluşan Sanat Atölyesi Ekibi, kent genelinde yer alan sanatsal ve tasarımsal çalışmalar toplumun her kesimine ulaşarak yeni bakış açıları oluşturuyor. Yaşamın çeşitliliği içinde mekânsal gelişimler sağlayan ekip, bir şehrin gelişiminin tarihi, kültürü ve sanatı ile doğru orantılı olduğu söylemi ile hareket ediyor. 

Sanat atölyesinin Gaziantep’te yaptığı bazı tasarım çalışmaları: “Yeşilkent Köprülü Kavşağı Fıstık Panoları, Onkoloji Köprüsü  Duvarı Fıstık Rölyef Tasarımı şöyle, Mehmetçik Köprülü Kavşağı Duvar Rölyefi, Bedri İnce Tahtacı Köprülü Kavşağı, Alleben Göleti Köprüsü çiçek çalışması, Belediye Önü Güvenlik Duvarı Kentsel Tasarımı, İstasyon Park Heykel Tasarımları, İstasyon Park Seramik Sütun Tasarımı, Fıstık Park Heykel Tasarımları, Fıstık Park Mozaik Yapım İşi, Asım Güzelbey Köprülü Kavşağı Duvar Rölyef Tasarımı, Bisiklet Yolu Üzerine Bisiklet Yapım İşi, Botanik Bahçesi Sevgi  Şemsiyesi, Çocuk Kütüphanesi Kalem Çit Tasarımı, 15 Temmuz Demokrasi Müzesi Rölyef Çalışması ve 15 Temmuz Cadde Anıtı Tasarımları, Kitap Okuyan Çocuk Heykeli ve Kitap Kapı Tasarımları, Seramik Fıstık Ağacı ve Fıstık Hediyelik Eşya Çalışması, CNC’de Logo, Tabela ve Bank Yazıları, Şehir Gösteren Köprülü Kavşağı Köpük Logo Yapım İşi, Limak Çimonto Köprülü Kavşağı Köpük Logo Yapımı.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here