Gaziantep’e ikinci devlet üniversitesi müjdesi

0
262

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep’e ikinci devlet üniversitesi müjdesini verirken, Gaziantep Üniversitesi için ise, “Üniversitemiz zaten bölgenin en iyi eğitim-öğretim kurumlarından birisi” dedi.
Şahinbey Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen AK Parti İl Kongresinde yaptığı konuşmasında, Gaziantep’e geçtiğimiz 15 yılda 24 katrilyon TL kamu yatırımı yapıldığını kaydeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bunun önemli bölümünün eğitim ve sağlık yatırımı olduğunu belirterek şöyle dedi:
GAÜN’E ÖVGÜ
“Neler mi yaptık. Mesela, eğitimde 10 bin 500 derslik yaparak evlatlarımıza iyi bir gelecek hazırlamanın gayreti içerisinde olduk. Yurtlarımıza 9 bin 400 yatak ilave ettik. Üniversitemiz zaten bölgenin en iyi eğitim öğretim kurumlarından biri. Ayrıca, vakıf eğitim kurumu olarak Hasan Kalyoncu Üniversitesi de kendi sahasında başarılı bir grafik çiziyor. Madem öyle Gaziantep’e ikinci bir devlet üniversitesi yakışmaz mı? Zaten kampüsü, binaları altyapısı hazır. Geriye ismini koyup tabelasını asıp eğitime başlamak kalıyor. Şimdiden hayırlı olsun.”
ULUSLARARASI ÜNİVERSİTE
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gaziantep Üniversitesi için dile getirdiği başarının kendisini ve Üniversite camiasını çok mutlu ettiğini belirten Rektör Prof. Dr. Ali Gür, “Sayın Cumhurbaşkanımızın övgüsüne mazhar olduğumuz için son derece onur duyduk. Gaziantep Üniversitesi, 9 bini yüksek lisans ve doktora öğrencisi olmak üzere 56 bin öğrencisi ve bilimsel çalışmaları ile TÜBİTAK girişimci ve yenilikçi üniversite endeksinde 14. sırada yer almaktadır. Ülkemizin Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üzere üç dilde eğitim yapan tek üniversitesi olan Üniversitemiz, Uluslararası Üniversiteler sıralamasında da ülkemizin önde gelen üniversitelerinden biridir. Ayrıca ulusal ve uluslararası ölçekte çok yoğun bilimsel, sanatsal ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapmakta olan üniversitemiz bu övgüye layık olmak için tüm gücüyle çalışmalarına devam etmektedir.
ONUR VE MUTLULUK DUYDUK
Rektör Gür, Gazi şehrimize Cumhurbaşkanımızın verdiği ikinci devlet üniversitesi sözüyle sevincimiz bir kat daha arttı. Kapatılan üniversiteden devraldığımız kampüsün devlet üniversitesi, hatta uluslararası bir üniversite olması yolundaki şahsi görüşlerimi de yaklaşık 6 aydır değişik satıhlarda dile getirmiştim. Bu düşüncemizin Sayın Cumhurbaşkanımızın müjdesiyle hayata geçiriliyor olmasından da ayrıca onur duyarız” şeklinde konuştu. Rektör Gür, yeni kurulacak Devlet Üniversitesinin Uluslararası bir üniversite olmasının girişimci ve ilkleri başaran Gazi Şehrimize prestij kazandıracağını ve halihazırda 107 ülkeden 4 bin 177 uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan Gaziantep Üniversitesinin bu konuda her türlü desteği vereceğini belirtti.
GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Gazi Şehrimizde yeni kurulacak Uluslararası Devlet Üniversitesinin mevcut 186 üniversitenin bir benzeri olmaması gerektiğini belirtirken, bunun için de bölgeye ve geniş coğrafyalara hitap edebilecek Arapça /İngilizce eğitim verecek Uluslararası bir Devlet Üniversitesinin olmasının Gaziantep’i uluslararasılaşmada çok ileri düzeylere taşıyacağını ifade etti. Bu düşüncenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a önceden iletildiğini ve olumlu karşılık bulduğunu vurguladı.
REKTÖR GÜR’DEN İSİM ÖNERİLERİ
Rektör Gür, isim önerileri olarak “Uluslararası Münbit Hilal Üniversitesi”, “Uluslararası Osmanlı Üniversitesi”, “Uluslararası Mezopotamya Üniversitesi”,” Uluslararası Zeugma Üniversitesi”, Uluslararası Abdulhamid Han Üniversitesi” gibi isimlerin uluslararası bilinirlik ve tanınırlık açısından kabul görebileceğini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here