Gaziantep’in ilk özel hastanesinde yeni dönem

0
2340

Gaziantep’in ilk özel vakıf hastanesi olan SEV Amerikan Hastanesi’nde yönetim değişti. Merkezi İstanbul’da bulunan Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV)’e ait tarihi hastane MMT Medikal Sağlık Şirketi tarafından satın alındı. Yrd. Doç. Dr. Muhittin Taşdoğan’ın Genel Müdür olarak görev yapacağı hastanede yönetim kadrosu da değişti ve doktor kadrosu daha da güçlendi.
Gaziantep’te sağlık alanında ilk akla gelen kurumlardan biri olan SEV Amerikan Hastanesi, yeni sahibini buldu. MMT Medikal Sağlık Şirketi, SEV Amerkan Hastanesi’ni satın alarak yeni bir yapılanmaya başladı. Hastane yönetiminin devir işlemleri ilgili kurumlar tarafından da onaylandı.
Özel Hastane işletmeciliği konusunda deneyimli olan MMT Medikal Sağlık Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Taşdelen, Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür MHP Gaziantep İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. Muhittin Taşdoğan ile Yönetim Kurulu Üyesi Sağlık Yöneticisi Ali Taşdelen, Amerikan Hastanesi’nin bağlı olduğu Sağılık ve Eğitim Vakfı’ndan hastanenin mülkiyet ve yönetimini devraldı.
Hastanede Genel Müdür olarak görev yapacak olan Yrd. Doç. Dr Muhittin Taşdoğan’ın hastanede hekim kadrosunı güçlendirmeyi ve servislerde hizmet kalitesini arttırmak için çalışmalara başladığı öğrenildi.
Gaziantep SEV Amerikan Hastanesinin tam donanımlı bütün branşlarda poliklinik ruhsatına sahip olmanın yanı sıra tüm yataklı tedavi yoğun bakım hizmetlerini veren bir hastane olartak SGK’lı hastalara da hizmet veriyor.
ASIRLIK HASTANENİN TARİHÇESİ
SEV Amerikan Hastanesi, 1848 yılında Gaziantep’e yerleşmeye karar veren ve hayatının sonuna kadar Antep’te yaşayan Dr. Azariah Smith anısına 1879’da Yale Üniversitesi’nden sınıf arkadaşlarının yaptıkları bağışlar ve topladıkları yardımlar ile kuruldu.
O tarihde hastaneye Dr. Azariah Smith Memorial Hospital adı verildi. 1882 yılında hastaneye üç kuşak boyunca hizmet verecek Shepard ailesi Gaziantep’e yerleşti. Dr. Fred Shepard ve eşi Mrs. Shepard hastanede göreve başladı. 1905 yılında Büyük Britanya’dan Mrs. Anna Morston’un bağışıyla şu anki acil servis ve idari bölümlerin yer aldığı bina inşaa edildi.
1915 yılında Dr. Shepard‘ın ölümünün ardından Dr. Hamilton 18 yıl boyunca şehirde görev yaptı. İlerleyen yıllarda Dr. Fred Shepard’ın oğlu Dr. Lorrin Shepard da Azariah Smith Hastanesi’ne tayin edildi. 1924 yılında İngiliz hekim Dr. C.C. Piper hastanede başhekim olarak göreve başladı. 1996-2001 yıllarında 3. kuşak Barclay M. Shepard başhekimlik görevini üstlendi.
1973 yılında Muzaffer Kürkçü tarafından hastane hizmetlerine ek olarak Sağlık Okulu açıldı. 1977 yılında hemşirelik okullarının lise düzeyinde olması şartı getirilince orta düzeydeki okulun son sınıfı 1978 yılında mezun edildi . Hemşirelik okulu 1995 yılında tekrar faaliyete geçti, ancak YÖK kararına bağlı olarak 1999 yılında son mezunlarını vererek kapatıldı.
Son yıllarda, tarihi dokusuna sahip çıkılarak yenilenen hastane, altyapı ve personel yatırımına verdiği önemin yanı sıra teknolojideki gelişmeleri de takip etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here