Gaziantepli halıcıların Afrika çıkarması sürüyor

0
317

Gaziantepli halıcılar Afrika temaslarını sürdürüyor. Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı (GAHİB) Salahattin Kaplan, “GAHİB öncülüğünde yürütülen (Makine Halıcılığında Sürdürülebilir Liderlik’ adlı URGE projesi kapsamında Güney Afrika’ya düzenlediğimiz ziyaret ve temaslar yoğun bir tempo ile sürüyor” dedi.    
Gaziantepli halıcıların Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) öncülüğünde yürütülen ‘Makine Halıcılığında Sürdürülebilir Liderlik’ adlı URGE projesi kapsamında gerçekleştirilen Güney Afrika ziyaretleri devam ediyor. Johannesburg’un ardından Güney Afrika’nın en önemli kentlerinden birisi olan Durban’ı ziyaret eden halıcılar burada da yoğun bir tempo ile temaslarını sürdürüyor. Güney Afrika pazarının bir çok söktür için olduğu gibi halı sektörü için de büyük önem taşıdığını ifade eden GAHİB Başkanı Kaplan, Güney Afrika’nın ticarette adeta kalbi niteliğini taşıyan Durban’da önemli ziyaretler gerçekleştirdiklerini gerek ikili gerekse heyetler halinde düzenlenen görüşmelerden olumlu sonuçlar almayı hedeflediklerini belirterek. şöyle dedi:
“Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği öncülüğünde yürütülen ‘Makine Halıcılığında Sürdürülebilir Liderlik’ adlı URGE projesi kapsamında Güney Afrika’ya düzenlediğimiz ziyaret ve temaslar yoğun bir tempo ile sürüyor. Ziyaretler kapsamında Güney Afrika’nın en büyük şehirlerinden olan Johannesburg’da gerçekleştirdiğimiz incelemeleri tamamlayarak yine bizler için büyük önem taşıyan Durban kentine geçtik. Burada da öncelikle sektörümüzle ilgili firmalarla bir araya geldik. Durban Belediye Başkan Yardımcısı, Afrika İş Adamları Derneği Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, Güney Afrika Yatırım Ajansı Başkanı ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelerek sektörümüzle ilgili bilgiler verirken Güney Afrika pazarlarında hangi ürünlerimizle daha etkili olabiliriz konularında temaslarda bulunduk. Birçok sektörden yıllık yaklaşık 50 milyar dolarlık ithalat gerçekleştiren Güney Afrika pazarından halı sektörü olarak bizlerde pay almak ve bu ülkeye ihracatımızı arttırmak istiyoruz. Pazar araştırmalarımız ve pazarın ihtiyaç duyduğu ürün yelpazesi konularında ki incelemelerimiz ziyaretimiz boyunca devam edecektir.”   
GAHİB öncülüğünde yürütülen ‘Makine Halıcılığında Sürdürülebilir Liderlik’ adlı URGE projesi kapsamında Güney Afrika’ya giden 30 kişilik heyetin pazar araştırmalarının olumlu geçtiği ve 2018 yılıyla ilgili önemli gelişmeler olabileceğinin görüldüğü de bildirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here