Gaziantepli öğrencilerin projeleri sergilenecek

0
270

“TÜBİTAK 49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması”nda Gaziantep SANKO Fen ve Teknoloji Lisesi’nin 3 projesi ön elemeleri geçerek Adana’da yapılacak bölge sergisine katılmaya hak kazandı.
SANKO Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencilerinden Özden Eryatar ve Murat Altındağ; “Fizik” dalında, öğretmenleri Ekrem Dobooğlu rehberliğinde hazırladıkları “Sıcaklığın Sürtünme Kat Sayısına Etkisinin Araştırılması ve Güvenli Oto Lastiği” adlı proje ile yarışmaya katıldı. Bu proje ile otomobil lastiğinin ısıtmalı hale getirilmesi, sıcaklık değerinin sürücü tarafından ayarlanabilir olması ve sürüş güvenliğinin artırılması amaçlandı.
Öğrencilerden Elif Zeynep Alageyik ve Berkay Dobooğlu’nun öğretmenleri Bekir Özgür Ertem rehberliğinde “Fizik” dalında hazırladıkları “Tutumlu Tencere” projesinde, tencerelerde yemek pişirme sırasında tencerenin çevresinden kaçan ısıyı yeniden tencereye yönlendirebilen bir sistem tasarlamak suretiyle enerji kaybını azaltmak ve bu yol ile enerji verimliliğini artırmak öngörüldü.
Ceren Ülger ve Teoman Efe Kuday ise Bilgisayar Öğretmenleri Neriman Ersönmez rehberliğinde “Kodlama” dalında “Görme Engelliler İçin Özgür Alfabe” projesi hazırladı. Proje ile engelli bireylerin, hazırlanan prototip cihazla üzerinde yazı olan her şeyi okuyabilmeleri amaçlandı. Braille alfabesini tam bilmeyen ve işitme engeli olmayan bireyler düşünülerek sisteme ses desteği eklenerek Braille alfabesinin öğrenilmesinin kolaylaştırılması, böylece engelli bireylerin toplumdaki diğer bireylerden farklı olmadığı ortaya konularak toplumsal bütünleşmeyi sağlamak hedeflendi.
SANKO Okulları Genel Müdürü Melike Toklucu, fizik ve bilgisayar dallarındaki projelerinin ilk elemeyi geçerek Adana Bölge Sergisine katılmalarından mutluluk duyduklarını belirterek, öğrencilerine ve emeği geçen öğretmenlerine başarılar diledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here