Gaziantep’te 5 yılda 3 bin 600 organ bağışı

0
1186

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Yazı, kentte son 5 yıl içerisinde 3 bin 600 kişinin organ bağışında bulunduğunu ancak bu sayının yetersiz olduğunu söyledi. 
Organ Bağış Haftası nedeniyle açıklama yapan Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Yazı, organ yetmezliklerinin önemli bir sağlık sorunu olarak gündemdeki yerini koruduğunu belirterek, organ bağışı ve nakli sayılarının artırılmasının Sağlık Bakanlığı’nın öncelikli hedeflerinden olduğunu ifade etti.
Organ naklinin anlamı ve önemini anlatmak, organ naklini yasal ve tıbbı olanaklarla çözmek, organ bekleyen hastaya derman olabilmek ve bu konuda farkındalık oluşturmak için faaliyetler yürüttüklerini anlatan Dr. Yazı, “Türkiye’de birçok devlet ve üniversite hastanesinde yeterli donanıma sahip nakil merkezleri ve deneyimli bilim adamları olduğu halde, organ bağışının yetersiz olması sebebiyle nakil sayıları yetersiz kalmaktadır. Oysaki organlarını bağışlayan bir kişi birçok insana yaşama şansı verebilir. Ülkemizde organ bağışı ve organ nakli sayılarının yetersizliği, organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden olmaktadır” dedi.
Gaziantep’te 2012 yılından bu yana 401 karaciğer ve böbrek naklinin yüzde 98.5 oranında başarılı şekilde gerçekleştirildiğini de ifade eden Yazı, organ bağışının yetersizliğine dikkat çekerek “Gaziantep’te yapılan bu nakiller yüzde 98,5 başarı oranı ile dünya standartlarının üstüne çıkmıştır. Şu anda İlimizde organ nakli yapan iki merkezimiz bulunmakta olup, üçüncüsünün ise Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde açılması için başvurusu yapılmıştır. Merkezlerimizin yeterli olmasına rağmen bağış sayısının az olması üzücü bir sonuç olarak karşımıza çıkmaktadır. Son beş yılda il genelinde 3 bin 600 bağış alınmasına rağmen bu bağış sayısı nüfusa göre maalesef ki yeterli değildir. Bu konuda vatandaşlarımızdan destek bekliyor, bir hayat kurtarabileceklerini bir kez daha tekrarlıyoruz. Organ bağışında bulunmak isteyen vatandaşlarımızın il ve ilçe sağlık müdürlükleri ile tüm sağlık merkezlerine başvuruda bulunabilirler” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here