Gaziantep’te aşı kampanyası başlatıldı

0
1004

Gaziantep’te geçici koruma altında bulunan 0-59 ay arasındaki çocuklara yönelik ‘Eksik Aşı Tamamlama ve Aşı Hızlandırma Çalışmaları’ kapsamında yürütülen aşı kampanyasının üçüncü tur uygulaması başlatıldı. 

Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan kampanya kapsamında Gaziantep’te bulunan ve hedef kitle olarak belirlenen 0-59 ay arasındaki çocuklar taramadan geçirilerek aşıları yapılacak.  
1-17 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan aşı kampanyasında temel amacın, hassas yaş gruplarına aşı ile önlenebilir hastalıklara yakalanmadan önce ulaşıp onları bağışık hale getirerek, bu hastalıklara yakalanmalarını ve bu hastalıklardan doğabilecek sakatlık ve ölümleri önlemek olduğu belirtildi. İlk etapta KKK (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak), Beşli Karma ve Hepatit-B’nin uygulanacağı programda, ellerinde aşı kartı olan veya Toplum Sağlığı Merkezleri ile kamplarda kayıtları bulunanların kayıtları kontrol edilerek eksiklerin tamamlanacağı, aşısız olanların ise aşılanmasına başlanacağı belirtildi.
13 gün boyunca sürecek olan aşılama çalışmalarının, aşı istasyonları, gezici ekipler, Aile Sağlığı Merkezleri ve Toplum Sağlığı Merkezleri aracılığı ile yapılacak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here