Gaziantep’te Gastrobilişim Hackhaton’u düzenlendi

0
253

İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi işbirliği ile Gaziantep’te GastroBilişim Hackathon’u düzenlendi.
Gaziantep’in zengin gastronomi kültürünün bilişim teknolojileri ile desteklenmesi, yeni yazılım ve donanımların geliştirilerek şehrin tanıtımına katkıda bulunulması amacıyla İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi işbirliği ile Gaziantep’te Gastrobilişim Hackathon’u düzenlendi.
Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde düzenlenen Hackathon’a Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Deniz Köken, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz ve çok sayıda davetli katıldı.
Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veysi İşler moderatörlüğünde, Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Bayram, Sahan Restoran Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Tekin Öztan, Gıda Koçu Yeşim Kaya ve Yazılımcı Daron Yöndem’in katılımıyla Gastrononomi ve Bilişim paneli düzenlendi.
48 saat süren Hackathon’da, 13 takım 50 kişi programa katıldı. Etkinlik teması ile ilgili tecrübe paylaşımların yapıldığı panelde program esnasında katılımcılara, temel ihtiyaçların yanı sıra gerekli teknik teçhizat, kırtasiye ekipmanları ve danışman desteği sağlandı. Çoğunluğu Hasan Kalyoncu Üniversitesi ve Gaziantep Üniversitesi öğrencilerinden oluşan katılımcılar, alanında uzman kişiler tarafından profesyonel iş hayatında karşılaşabilecekleri zorluklar ve fırsatlar hakkında da bilgilendirildi.
Katılımcıların sahip oldukları yetkinlikleri ne yönde geliştirmeleri gerektiği hakkında öngörülerinin oluşması hedeflenen etkinlikte, öğrencilerin ekip çalışması ile iş hayatlarında, büyük projelere kolayca entegre olabilmeleri ve inovatif fikirlerini hayata geçirebilmeleri amaçlandı. Bilişimin kültür ile desteklendiği ve yazılım teknolojilerinin üretildiği Hackathon’un son gününde, geliştirilen projeler takımlar tarafından sunularak jüri üyeleri tarafından değerlendirildi ve dereceye girenler ödüllendirildi.
Ödül töreninde konuşan İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz, Ajansın yenilikçi ve girişimci projeleri her zaman desteklediklerini ifade ederek şunları söyledi: “İlkini yaptığımız GastroBilişim Hackathon’u ile gastronomide yenilikçilik kapasitesinin geliştirilmesi amaçlarına yönelik olarak yenilikçi çözümler üretilmesini hedefledik. Etkinliğe katılan gençlerimiz 48 saat boyunca gastronomi alanında yenilikçi ve yaratıcı projeler ürettiler. Bu etkinlik gelecekte yapılacak çalışmalarda teknoloji ve bilişim temelli projelerin üretilmesini teşvik edecektir. Özellikle de gastronomi ve gastronomi turizmi alanında verimliliğin arttırılmasının yanı sıra sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla teknolojik çözümlerin geliştirilmesine de önemli katkılar sunacaktır. Bu etkinliğin Gaziantep’te gerçekleştirilmesinde katkı sunan tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyor, dereceye giren girişimci gençlerimize başarılarının devamını diliyorum.”
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise GastroBilişim gibi önemli bir etkinlikte bir araya geldiklerine dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Böylesine önemli bir etkinlikte katılımcılar saatlerce bir arada yoğun efor sarf etti. Ben tüm katılımcılar ile beraber her tür yenilikçi çalışmaya öncülük ettiği için Hasan Kalyoncu Üniversitesine teşekkür etmek isterim. Teknoloji günümüzde her alanda olmazsa olmaz durumda. Her alanda çok ciddi bir rekabet var. Katılımcılar yoğun çalışmalarla gastronomi gibi önemli bir konuyu teknoloji ile buluşturdu. Şehrimiz Gaziantep’in beş yüz çeşit yemeği var, biz her yerde yemeklerimizi çeşitli hikayeleriyle anlatıyoruz. Yemek çeşitlerimiz kardeşlik açısından, birleştiricilik açısından önemli bir role sahip. Bu kadar önem arz eden yüzlerce çeşit yemeğimiz, bu etkinlik ile teknolojiyle buluşacak ve üretilen projelerin tarihimizi ve kültürümüzü daha iyi yansıtacağına şüphem yok. Baharın bu güzel günlerinde dışarıda gezip hava almak varken 48 saat kesintisiz emek vererek çalışan tüm katılımcıları tebrik etmek ister, başarılarının devamını dilerim.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here