Gaziantep’te günde 135 bin yolcu taşınıyor

0
322

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gaziantep Ulaşım AŞ, son 3 aylık veriler göre 169 otobüsle günlük ortalama 65 bin otobüs yolcusu taşıdı, tramvay hattında ise 70 bin yolcuya hizmet verildi.  BÜYÜKŞEHİR YOLCU TAŞIMADA HİZMET KALİTESİNİ ARTIRDI
Büyükşehir Belediyesi Gaziantep Ulaşım AŞ (GAZİULAŞ), son 3 aylık veriler incelendiğinde 169 otobüsle günlük ortalama 65 bin otobüs yolcusu taşıdı, tramvay hattında 70 bin tramvay yolcusuna hizmet verdi. GAZİULAŞ, 37 yaş ortalamasına sahip genç personelleriyle yolcu taşımada kalitesini ortaya koydu.
Toplu taşımadaki gelişmeleri yakından takip eden Büyükşehir, yenilikçi ve çağdaş bir bakış açısıyla hem otobüslerini yeniledi, hem de tramvay ve bisiklet gibi vatandaşlara alternatifler sundu. 26 yıl önce şehir içi toplu taşıma ağına katılan Büyükşehir, halkın memnuniyetini önde tuttu ve GAZİULAŞ ile girdiği şirketleşme sürecinde hizmet bayrağını daha da yukarılara taşıdı.  
AĞIR BİR YÜK SIRTLANDI
Büyükşehir Belediyesi bünyesinde 01 Ocak 1992’de kurulan GAZİULAŞ, 1 Ocak 2016 tarihinden sonra kurumsal yapısını oluşturdu, otobüs işletmeciliğine başladı, Gaziantep sınırları içinde toplu ulaşım hizmetini üstlendi. 1 Haziran 2016 itibariyle de Tramvay işletmeciliğini sürdürmeye başlayan şirket, 1 Eylül 2016 itibariyle GAZİBİS projesi kapsamında kurduğu şehir içi bisiklet kiralama işletmeciliğine soyundu.
ULAŞIM AĞI GÜNDEN GÜNE GELİŞİYOR
Kurulduğu günde 81 personelle ulaşım hizmeti veren şirket, taşeron firmalar üzerinden güvenlik, şoför, temizlik dâhil olmak üzere tüm personel gruplarının kadroya alınmasıyla 817 çalışanıyla büyük bir aile oldu. 37 yaş ortalamasıyla genç bir şirket profili çizen GAZİULAŞ, şehir genelinde 460 bin kişinin kullandığı Gaziantep Kart sisteminin işletilmesinin yanı sıra şehirdeki toplam yolcunun yüzde 30’unu taşıdı. 210 köye hizmet götüren şirketin ulaşım ağı günden güne gelişmeye devam ediyor.  
VATANDAŞA ALTERNATİFLER SUNULDU
30 kırsal hat ve 53 şehir içi hat üzerinde 169 otobüsle günlük ortalama 65 bin yolcu taşıyan şirket, 22 kilometre hat uzunluğundaki Gaziantep Raylı Sistem hattı üzerinde, Adliye-Burç, Adliye-Gar, İbni Sina-Gar olmak üzere 3 hatta ve 94 vatmanla günlük 70 bin tramvay yolcusuna kaliteli hizmet sundu. 7 istasyondan oluşan 108 bisikletle kiralama hizmetini sürdüren şirket, Gaziantep Kart projesi kapsamında, kent genelindeki 1000’den fazla toplu taşım aracının yanı sıra, belediye tarafından işletilen 8 tesisin girişinde kullanılan sistemin işletilmesi için 300’den fazla bayi, 55 kart dolum otomatı ve 4 kart işlem merkezi açıldı.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here