‘Geçmişten Bugüne Kadın Siyasetçiler’ Gaziantep’te buluştu

0
332

Gaziantep’te, Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) ve Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin ortaklığıyla yürütülen ‘Türkiye’de Siyasi Liderlikte ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ projesi kapsamında ‘Geçmişten Bugüne Kadın Siyasetçiler’ buluşması düzenlendi.  
KEFEK milletvekilleri, 5 Aralık Türk Kadınlarının Seçme ve Seçilme Hakkının Elde Etmesinin 83’üncü yıldönümü dolayısıyla hazırlanan etkinlikte, Gaziantep, Adıyaman, Kilis, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa’dan eski ve mevcut kadın muhtarlar, il genel meclis üyeleri, belediye başkanları ve milletvekilleriyle buluştu.
ŞAHİN: KADINSIZ DEMOKRASİ VE KALKINMA OLMAZ
Divan Otel’de düzenlenen toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti kurarken yüzde 4,4 kadın temsili oranıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesini en iyi şekilde anlattığını söyledi.   
Şahin, zamanın ruhunun artık sürdürülebilir kalkınmadan geçtiğini ifade ederek, “Zaman, yalnız ekonomik kalkınma değil insanı değerler üzerindeki kalkınmanın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Kadınsız demokrasi ve kalkınma olmaz söylemi aslında ülkelerin, şehirlerin, toplumların rekabet gücünden söz ediyor. Kim bunu iyi anlarsa, kim bunu iyi yönetebilirse, kim bunu bilgi ve teknolojinin kafa devrimini kalkınmasının bir parçası yaparsa o dünyanın söz sahibi olacak. Bu mesele duygusal bir meseleden çıkmıştır. Bir kalkınma ve demokrasi projesidir” diye konuştu.
KEFEK Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu ise, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun pek fazla bilinmediğini kaydederek, komisyonun çalışmaları hakkında bilgi verdi.
BM Kadın Birimi Ülke Program Direktörü Fulya Vekiloğlu da, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile kadınlara yönelik ortaklaşa yürüttükleri projelerden bahsetti. Eski Devlet Bakanı İmren Aykut da, Türk Kadınlarının Seçme ve Seçilme hakkının verildiği 5 Aralık gününün demokrasi bayramı olarak kutlanmasını talep etti. Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya ise, kadınların mutlaka yönetimlerde söz sahibi olmasını istedi. Konuşmaların ardından kadın belediye meclis üyelerine sertifikaları verildi.
KEFEK Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu’nun başkanlığındaki üyeler, ülke siyaset tarihine damgasını vuran kadınların portrelerinin yer aldığı “Türk Siyasi Tarihinin Kadın Portreleri” sergisini gezdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here