GTB’den tarihi başarı

0
205

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından düzenlenen 13. Dönem Akreditasyon Sertifika töreninde, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde 5 Yıldızlı, A sınıfı Akreditasyon’ sertifikası almaya hak kazanan tek borsa oldu. 2017 yılı içerisinde gerçekleştirilen TOBB akreditasyon denetimlerinde puanını yükselterek, A sınıfı borsa seviyesini koruma başarısı gösteren GTB, Türkiye genelinde ise denetimlerde en yüksek puan alan ilk 5 oda/borsa arasında yer aldı. GTB Meclis Başkanı Selami Memiş, A sınıfı akredite borsa sertifikasını, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun elinden aldı.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Akreditasyon Kurulu tarafından yürütülen Oda/Borsa Akreditasyon Sistemi 13.dönem sertifika yenileme töreni, Ankara’da düzenlendi.
TOBB İkiz Kuleler Konferans Salonunda gerçekleştirilen Akredite Oda/Borsa sertifika törenine, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer ve akreditasyon sertifikası almaya hak kazanan Oda ve Borsaların temsilcileri katıldı.
Türkiye’nin çeşitli ilerinden gelen Oda ve Borsa yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirilen 13. Dönem Akreditasyon Sertifika Töreni, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı.
Afrin’de gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekâtında hayatını kaybeden şehitlere rahmet dileyerek konuşmasına başlayan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, nefes kredisini cumartesi günü İzmir’de açıklayacağını ifade ederek, “Pazartesi gününden itibaren, düşük faizli imkanları üyelerimize kullandıracağız” dedi.
15 Nisan’a kadar Türkiye genelindeki oda ve borsa seçimlerinin yüzde 99’nun biteceğini, her dönemin bir başarı hikayesi olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: “Sizin döneminizdeki başarı hikayenizden biri de bugün verilen akreditasyon çalışmalarıdır. TOBB Başkanı olduğum dönemde odalar ve borsalar birliği camiasında bir kalite ve müşteri odaklı kalite anlayışı yoktu. Biz de dünyadaki en tecrübeli olan İngiltere Odalar Birliği ile görüştük ve buraya gelip bizi eğitti. Eğitimler sayesinde biz de akreditasyon veren bir kurum haline geldik. İlk önce kendimizi disipline ettik. Sonra ülke geneline yaymaya başladık bu eğitimleri. 2002 itibariyle bir tane proje yazabilen odam yoktu benim. Dil bilen oda sayım beşti. Bugün çok şükür oda ve borsalarımız 800 milyar liralık proje yaptı.”
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise yaptığı konuşmada “Odalar ve borsalar sayesinde şirket kuruluşlarının tamamı ticaret sicilleri tarafından gerçekleştirilecek. Odalarımız, borsalarımız güçlü, biz eskisinden çok daha iyi olacağız ve pozitif yansımalarını hep birlikte göreceğiz” diye konuştu.
Tüfenkci, oda borsa başkanlarının, o ilin akil insanları olduklarını ve hayırlı hizmetler yaptıklarını dile getirdi.
Devlet ile vatandaş arasında mesafe olmaması gerektiğini kaydeden Tüfenkci, “Bizler bu hizmetleri odalarımız, borsalarımız aracılığı ile yapıyoruz. Odalarımız olarak sizler bugüne kadar bu hizmetleri başarıyla yürüttüğünüz. Bu fuarların katılımcıları sizlerin üyeleri, ticaret odalarımız üyelerine faydalı olamayacaksa hangi alanda faydalı olacak” ifadesini kullandı.
Yapılan işlerin doğrudan istihdamı arttırmak için olduğunu belirten Tüfenkci, “Yabancı yatırımcıları teşvik etmek adına projeler hayata geçirdik. Ayrıca odalar ve borsalar sayesinde şirket kuruluşlarının tamamı ticaret sicilleri tarafından gerçekleştirilecek. Odalarımız, borsalarımız güçlü, biz eskisinden çok daha iyi olacağız ve pozitif yansımalarını göreceğiz” dedi.
Konuşmaların ardından gerçekleştirilen törende, hizmet kalitesini Avrupa standartlarına taşıyarak, TOBB’un 5 yıldızlı borsaları arasında yer alan GTB’ye A Sınıfı Akreditasyon Sertifikası verildi. Akreditasyon sertifikasını GTB adına, GTB Meclis Başkanı Selami Memiş, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun elinden aldı.
Memiş, GTB’nin Türkiye’nin A sınıfı akredite borsaları arasında yer almasına katkı sunan Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile personellerine teşekkür etti.
GTB’nin 5 yıldızlı A sınıfı Akreditasyon Sertifikası aldığı törene, GTB Meclis Başkan Yardımcısı Enver Çokay, Meclis Üyeleri Orhan Çetin, Burak Batallı, GTB Genel Sekreteri Özgür Bayram ve Akreditasyon sorumlusu Aslı Gerçek katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here