Güney Kore-Türkiye ilişkilerine Gaziantep’ten katkı

0
364

Türkiye Güney Kore diplomatik ilişkilerinin 60’ıncı yıldönümünde, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanvekili Osman Toprak başkanlığındaki heyet, Kardeş Şehir adayı olan Güney Kore’nin Seongnam şehrine gitti. Yapılan görüşmelerde, 2018 yılı faaliyet planlaması hazırlandı, Güney Kore-Türkiye ve Seongnam-Gaziantep ilişkilerinin daha da geliştirilmesi kararlaştırıldı.  
BAŞKANVEKİLİ TOPRAK GAZİANTEP’İ ANLATTI
Seongnam Belediye Başkanı Lee Jae Myung ile istişare toplantısı gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanvekili Osman Toprak, Gaziantep’i anlattı. Korelilerin ev sahipliğinde son derece sıcak bir atmosferde geçen görüşmede Toprak, önce Gaziantep’i, Suriyelilerin mevcut durumunu, Kore Türkiye ilişkilerini, iki ülke arasında geçmişe dayanan dostluğu ve Gaziantep’in uluslararası arenadaki başarılı faaliyetlerini anlattı.
MYUNG: GAZİANTEP’LE İŞBİRLİĞİ YAPACAĞIZ
Başkan Myung ise, Gaziantep heyetini ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu, 2011 yılında geldiği Gaziantep’i çok beğendiğini, Gaziantep’i tekrar görmek arzusunda olduğunu ifade etti.
Gaziantep’i çok önemsediğini belirten Seongnam Belediye Başkanı, “Gaziantep, UNESCO unvanlı bir şehir, Asya Belediye Başkanları Forumu Dönem Başkanlığı yapan bir kentle biz de daha fazla işbirliği kurmak istiyoruz” dedi.
Myung, özellikle genç jenerasyonun dahil olacağı etkinlikler düzenleyerek, teknolojik işbirlikleri kurmayı arzu ettiğini kaydederek, bu kapsamda elinden geleni yapacağını sözlerine ekledi.
Gaziantep heyeti, ikili görüşmenin ardından Seongnam Belediyesi Meclis Başkanı ve Meclis üyeleri ile bir araya geldi, iki ülke arasındaki benzerlik ve farklılıklar karşılıklı olarak görüşüldü. Heyet, seyahat kapsamında belediye hizmet merkezleri olan belediye spor merkezi, anaokulu, yaşlı bakım evi, kültür sanat merkezi, el sanatları atölyesi, kitap cafe, acil durum merkezi, ulaşım planlama sistemleri merkezi, ARGE faaliyetleri çalışma alanı, Teknopark gibi önemli yerleri gezdi. Güney Kore’nin silikon vadisi olarak bilinen çevre alanında üst düzey teknolojiye sahip olan “Temiz Kule” adlı katı atık depolama sahası da incelendi.  
CHUL: BÖYLESİ TARİHİ ZENGİN BİR ŞEHİRDE HİÇ BULUNMADIM
Gaziantep heyetiyle veda yemeğinde buluşan Seongnam Belediye Başkanvekili Jae Chul, “Gaziantep bizim için çok önemli, daha önce Türkiye’de bulundum fakat böylesine geçmişi olan, tarihi Mezopotamya’ya dayanan bir şehirde hiç bulunmadım” dedi.
Özellikle Gaziantep Kale’sini görmek istediğini söyleyen Chul, 2018 yılı takvimine öncelikle Gaziantep’i aldıklarını aktardı.
Chul, “Seongnam Gaziantep’in dostu ve kardeşidir, dış ilişkilerden sorumlu ilgili Başkanvekili olarak sizinle birçok kez daha bir araya geleceğime ve değişik alanda işbirlikleri gerçekleştireceğimize söz veriyorum” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here