Güvercin tutkunları Nizip’te buluştu

0
272

Gaziantep’in Nizip ilçesinde güvercin severler bir araya gelip, güvercin uçurdu. Güvercinlerin gökyüzündeki dansı, izleyenleri adeta büyüledi.
Yukarı ve Aşağı Oba mahalle sakinleri, düzenlenen etkinlikte bir araya geldi. Güvercin meraklıları kasa ve kutular içerisinde alana getirdikleri, çoğunluğu posta cinsi, yaklaşık 4 bin güvercini aynı anda gökyüzünü saldı. Gökyüzünde görsel şölen sunan rengarenk güvercinlere sahipleri ıslık çalarak destek verdi. Güvercin beslemenin bir hobi olduğunu, Nizip’te yüzlerce kişinin bu hobiye gönül verdiğini belirten güvercin severler, “Nizip’te güvercin döküşü bir gelenek haline geldi. Her yıl bu geleneği devam ettirmeye çalışıyoruz. Güvercin bir tutkudur, sevgidir. Biz de bunu yaşatmaya çalışıyoruz. Burada bırakılan güvercinler kendi yuvalarını bulabilirlerse yuvalarına gidiyor. Yuvalarını bulamayan güvercinler de diğer güvercinlere katılarak başka yuvalara gidiyor” şeklinde konuştu.

Nizip semalarına bırakılan güvercinler

Nizip semalarına bırakılan güvercinlerNizip’te bulunan kuş severler tarafından organize edilen etkinlikte, Yukarı Oba ve Aşağı Oba bilinen mahalle sakini güvercin besleyen yüzlerce kişi,boş alanda bir araya geldi.Kuş meraklıları, kasa ve kutular içerisinde alana getirdikleri, çoğunluğu posta cinsi, yaklaşık 3 bin güvercini aynı anda semaya salıverdi.Gökyüzünde görsel şölen sunan rengarenk güvercinlere sahipleri ıslık çalarak destek verdi.Güvercin beslemenin bir hobi olduğunu, Nizip’te yüzlerce kişinin bu hobiye gönül verdiğini belirten güvercin severler “Nizip’te güvercin döküşü bir gelenek haline geldi. Her yıl bu geleneği devam ettirmeye çalışıyoruz. Güvercin bir tutkudur, sevgidir. Biz de bunu yaşatmaya çalışıyoruz. Bugün de yine Nizip’te güvercin döküşü etkinliği gerçekleştirildi. Yukarı Oba ve Aşağı Oba’dan gelen güvercin severler arasında döküş yapıldı. Burada bırakılan güvercinler kendi yuvalarını bulabilirlerse yuvalarına gidiyor. Yuvalarını bulamayan güvercinler de diğer güvercinlere katılarak başka yuvalara gidiyor.” şeklinde konuştu.

Nizip Radyo Televizyon paylaştı: 15 Ocak 2018 Pazartesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here