‘Haremeyn’ sergisi Gaziantep’te açıldı

0
374

Gaziantep ve İstanbul Büyükşehir belediyesi işbirliğiyle Osmanlı döneminde Hac yolculuğunu anlatan “Haremeyn, Hac Mukaddese Yolculuk” adlı sergi açıldı. Sergide, Hz. Muhammed’in Sakal-ı Şerif’i de yer aldı.  
Gaziantep Sanat Merkezi’nde açılış yapılan serginin açılışına; Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürü Ramazan Minder, Topkapı Müzeler Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşçı ve çok sayıda vatandaş katıldı.  
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü koleksiyon ve arşivlerinden derlenen sergide, Kur’an-ı Kerim, Kabe örtüsü, kartpostal, harita, berat, fotoğraf ve çeşitli objeler yer alırken, Hz. Muhammed’in Sakal-ı Şerifine ilgi büyüktü. Gelen ziyaretçiler, Sakal-ı Şerifin yanında gözyaşlarını tutamayarak dua ettiler.  
Serginin açılışından duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Yerlikaya, “Ecdadımız bugün olduğu gibi, bundan yaklaşık 200 yıl önce de bu topraklardan kutsal topraklara dinimizin 5 şartından birisi olan Hac Farizasını gerçekleştirmek için yolculuk yaptılar. Yıllar önce kutsal vazifeyi yaşayan insanlar neler hissettiler, bizler için ne izler bıraktılar? Bunu hep beraber göreceğiz. Peygamber efendimizin Sakal-ı Şerifin’i memleketimize getiren, bize bu heyecanı yaşatan herkese çok teşekkür ederim” dedi.  
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de çok heyecanlı olduğunu belirterek, “Kutsal emanetleri burada sergilemenin mutluluğunu yaşıyorum. Hac ibadeti İslamın beş şartından biridir. Bu ibadetin ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” diye konuştu.  
Küratörlüğünü Erkan Doğanay’ın üstlendiği sergi, 30 Kasım’a kadar gezilebilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here