Hasan Mutlu “Dağlar”ını Sanko Sanat Galerisi’nde sergiliyor

0
322

Ressam Hasan Mutlu Gaziantep’te sanatın ve sanatçının buluşma merkezi haline gelen Sanko Sanat Galerisi’nde “Dağlar” temalı 23’üncü kişisel resim sergisini açtı.
Sergi açılışında konuşan ressam Mutlu, Gaziantep’te sergisine ev sahipliği yapan Sanko Sanat Galerisi yönetimine ve Konukoğlu Ailesine çok teşekkür etti.
Mutlu, “Gaziantep nasıl sanayi başkentlerimizdense, sanat alanında da buranın başkenti olmasına inanıyorum. Sanko Sanat Galerisi elit ressamların nadide eserlerinin sergilendiği bir galeri. Burada sergi açmak güzel bir duygu” dedi.
Muğla Datça’daki atölyesinde sanat çalışmalarını sürdürdüğünü anlatan Mutlu, birçok ulusal ve uluslararası sanat etkinliğine katıldığını, Avrupa, Asya sanat bienalleri, yüzlerce yurt içi yurt dışı sergi organizasyonları yöneticilikleri ve jüri üyeliklerinde bulunduğunu kaydetti.
Yağlı boya tekniğiyle resim yapan Mutlu “Sergimde 21 adet değişik boyutlarda yağlı boya tekniğinden oluşan eserlerim yer alıyor. 1980 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü resim bölümünü bitirdim. Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde çalışmalar yaptım. 1981 yılında İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nde tablo restorasyonu üzerine çalışmalarda bulundum” diye konuştu.
TÜRKİYE BİR DAĞ CENNETİ
Mutlu, “1984 yılında Fransa devlet bursunu kazanarak Paris’te tablo restorasyonu, konservasyonu ve müzecilik üzerine teorik ve pratik çalışmalarda yer aldım. Çeşitli ülkelerde resim restorasyonu ve müzecilik araştırmaları yaptım. Birçok ulusal ve uluslararası sanat etkinliğine katıldım” ifadelerine yer verdi.
İnsanların en çok tanıdığı ve bildiği şeylerin üzerine çalıştığına vurgu yapan Mutlu, şöyle devam etti:
“Türkiye dağ cenneti bir ülke. Yozgat Sorgun’da doğdum. Çocukluğum o bölgede geçti. Hafif engebeli bir arazisi var. Zaman zaman Kayseri’ye de giderdik. Kayseri’de bir anda karşıma Erciyes çıkardı. Düzlükten sonra kocaman bir dağ, sonraları dağların Olimpos olduğunu öğrendim. İnsanların bir yaşam süresi vardır. Ancak dağlar insan yaşamında hep yerinde durur. Dağlara olan sevgim ve ilgim resimlerimde beni dağlara yönlendirdi. Tüm ressamların bir tarzı vardır. Benim tarzımda dağlara olan ilgimden kendiliğinden oluştu.”
“HASAN MUTLU’NUN DAĞLARI”
Resim literatüründe kendi tarzında bir çalma yapanın olmadığının altını çizen Mutlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kendi tarzımda başka bir sanatçının olmadığını görünce daha da bir mutlu oldum ve tüm enerjimi doğaya ve dağlara yönelttim. Bir resme baktığınızda bu resim kimin diyor ve imzasına bakıyorsanız o ressamın tarzı oluşmamıştır. Ressamın tarzının oluşu takdire şayandır. Resim tam anlamıyla bir iştir. Eğer sizi çok yetenekli buluyorlarsa bu büyük bir sorumluluktur. Çünkü her zaman bir şeyler beklerler
Dostlarımın, arkadaşlarımın ve akrabalarımın seyahatlerinde kesin telefon ve fotoğraf alırım. ‘Hasan Mutlu senin dağlarından geçiyoruz’ derler. Bunları duymak tarif edilemez bir mutluluktur. Türkiye’nin tüm dağları dostlarım tarafımdan Hasan Mutlu dağları diye anılıyor.”
Sanko Sanat Galerisi’nin 2004 yılından bu yana sanatçıların hizmetinde olduğunu anımsatan Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu ise okul sergisi olarak çıkılan yolda bugün Türkiye genelinde bilinen elit bir galeriye haline geldiklerinin altını çizdi.
Sergi açılışına, Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Halil Çiçek, Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu, Sanko Sanat Galerisi Seçici Kurul Üyesi Aslı Özen, Sanko Park AVM yetkilileri, Gaziantep Ticaret Odası Güzel Sanatlar Lisesi resim öğretmeni Hüseyin Yıldırım, sanatçılar ve sanatseverler katıldı.
Konuşmalardan sonra Gaziantep Ticaret Odası Güzel Sanatlar Lisesi resim öğretmeni Hüseyin Yıldırım, SANKO Holding tarafından bastırılan ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nin bilimsel yayını olan “Belkıs Zeugma ve Mozaikleri” isimli bilimsel yayını, sanatçı Hasan Mutlu’ya hediye etti.
Mutlu’nun Sanko Sanat Galerisi’ndeki sergisi, 30 Mart’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.
HASAN MUTLU
Yozgat Sorgun 1957 doğumlu olan Mutlu, ilk ve ortaöğrenimini Sorgun’da tamamladı. 1975 yılında çeşitli ulusal dergilerde karikatür ve illüstrasyon çalışan sanatçı, 1980 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü resim bölümünü bitirdi, Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde çalışma yaptı. 1981 yılında İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nde tablo restorasyonu üzerine çalışmalarda bulundu.
1984 yılında Fransa devlet bursunu kazanarak Paris’e giden Mutlu, tablo restorasyonu, konservasyonu ve müzecilik üzerine teorik ve pratik çalışmalarda bulundu. Çeşitli ülkelerde resim restorasyonu ve müzecilik araştırmaları yaptı.
Birçok ulusal ve uluslararası sanat etkinliğine katılan sanatçı, Avrupa, Asya sanat bienalleri, yüzlerce yurt içi yurt dışı sergi organizasyonları yöneticilikleri ve jüri üyeliklerinde bulundu.
Ankara ve İzmir Devlet Resim ve Heykel Müzeleri, Bodrum Müzesi, Bişkek Müzesi, İş Bankası, Halk Bankası, Başbakanlık, Maliye Bakanlığı ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü başta olmak üzere, yurt içi ve yurt dışında birçok özel koleksiyonlarda eserleri bulunan Mutlu, Bodrum, Ankara, Antalya, Bursa, İzmir, Eskişehir, Muğla, Bilbao, Bişkek ve İstanbul’da 18 kişisel sergi açtı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here