Hayvan sahiplenmek isteyenler, petshoplar yerine barınaklara gelsin

0
212

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler, hayvan sahiplenmek isteyenlerin petshoplar yerine barınaklara gitmesi gerektiğini söyledi.
Yüzölçümü ve barındırdığı türler bakımından Türkiye’de ilk, Avrupa’da ikinci, dünyada dördüncü sırada yer alan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ndeki Köpek Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü dolayısıyla etkinlik düzenlendi.
Kentteki çeşitli okullardan 500’ün üzerinde ilkokul öğrencisi, etkinlik kapsamında Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ndeki Köpek Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ne geldi.
Burada köpek yavrularını kucağına alıp seven minik öğrencilere görevliler sokak hayvanlarına nasıl davranılması gerektiği konusunda bilgiler verdi.
Hayvan sahiplenmek isteyenlerin petshoplar yerine barınaklara gitmesini öneren Celal Özsöyler, şunları söyledi:
“Gaziantep Büyükşehir Belediyesi 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü’nü okuldan gelen öğrencilerle kutluyoruz. Özellikle sokaklarda yaşayan kedi ve köpeklere, hayvan sever şehir olarak da bunlara sahip çıkıyoruz. Gaziantep’in 9 ilçesiyle birlikte toplam 500 köyünden aylık olarak 450-500 arasında köpeği ve kediyi toparlıyoruz. Barınağımıza getiriyoruz, kısırlaştırıyoruz, aşılıyoruz, cipliyoruz, eğer bakıma muhtaç değilseler şehrin 20 noktasındaki beslenme noktalarına bırakıyoruz. Bunun yanında Nizip ilçesini barınağında da yaklaşık olarak 200 köpeğe bakıyoruz. Hayvanat bahçemiz ve köpek barınağımızda ise aylık 350-400 köpeği buralarda barındırıyoruz. Bunların yaklaşık olarak 200 tanesini aylık olarak sahiplendiriyoruz ve sahiplenen kişilerin hayvanların bakımını yeterli olarak üstlendiklerini kontrol ediyoruz. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi hayvan sever şehir olarak her yıl rutin olarak yaptığımız Sokak Hayvanları Günü’nü kutluyoruz. Bunun yanında petshoplarda kedi ve köpek almamalarını eğer istiyorlarsa biz kendilerine ücretsiz olarak buralardan kedi ve köpek verebileceğimizi duyurmak istiyoruz.”
Minik öğrencilerin bilinçlendirildiğini ifade eden Özsöyler, “Çocuklarımıza hayvan sevgisini aşılıyoruz. Yavru köpeklerimizi seviyorlar. Buradaki etkinlikle beraber, çocuklar sokak hayvanlarını seviyorlar” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here